Náklad radničných novín sa pred voľbami zvyšuje, TIS upozorňuje aj na zmeny v obsahu

Bratislava radnicne noviny.jpg
Foto: ilustračné, GettyImages, www.facebook.com - koláž BratislavaDen.sk

Organizácia konštatuje, že v prípade Bratislavy je vidieť zmeny nielen v náklade, ale aj v obsahu mestských novín in.ba.

Bratislavský magistrát s blížiacimi sa komunálnymi voľbami zvyšuje náklad svojich radničných novín, tvrdí organizácia Transparency International Slovensko (TIS).

Ako uvádza vo svojom profile na sociálnej sieti, hlavné mesto už druhýkrát v krátkom čase zvýšilo náklad mesačníka, ktorý zadarmo rozosiela do schránok Bratislavčanov.

Kým ešte predvlani vychádzal časopis in.ba v náklade 36 500 kusov, posledné dve čísla už vyšli v počte 192-tisíc výtlačkov. Výdavky na časopis za rok 2020 vyčíslil magistrát na 112-tisíc eur, s rastúcim nákladom zrejme výrazne rastú aj tie,“ upozorňuje TIS v rámci celoslovenského prieskumu využívania radničných novín primátormi v rámci predvolebného boja.

Zmeny v obsahu

Organizácia konštatuje, že v prípade Bratislavy je vidieť zmeny nielen v náklade, ale aj v obsahu mestských novín.

Za predchádzajúceho primátora Iva Nesrovnala tvoril podiel tém o činnosti samosprávy len necelú tretinu a išlo skôr o kultúrno-spoločenský mesačník. Za jeho nástupcu Matúša Valla sa tento podiel zvýšil na dve tretiny,“ zdôrazňuje TIS s tým, že toto nevníma ako problém, skôr naopak.

Čo už ako problematické vnímame, je rezignácia na polemiku, diskusiu či nebodaj kritický pohľad na rozhodnutia magistrátu. Aj keď samotný Vallo sa v novinách objavuje pomerne málo, časť textov má charakter PR článkov vytváraných v spolupráci s primátorovým odborom komunikácie a marketingu,“ dodáva TIS.

Stopka pre rubriku poslancov

Tiež kritizuje, že magistrát Bratislavy sa odhodlal ku spornému kroku – stopnúť vo volebnom roku rubriku s priestorom pre mestských poslancov.

Bratislavská in.ba napriek tomu nevychádza zatiaľ z nášho hodnotenia zle, omnoho vypuklejšie problémy už teraz vidíme v iných mestách,“ uzatvára organizácia TIS.

Agentúra SITA požiada o stanovisko bratislavský magistrát.

Sledujte novinky z Bratislavy na Facebooku, Instagrame alebo ich odoberajte cez e-mail.

Zdieľať Zdieľať na Facebooku Odoslať na WhatsApp Odoslať článok emailom
Sledujte nás na
Google News Bratislavaden.sk