Námestie Republiky bude mať novú tvár, hľadá sa ten správny návrh na jeho revitalizáciu

Námestie republiky v Petržalke.jpg
Foto: archívne, Petržalka

Námestie Republiky predstavuje jeden z najväčších verejných priestorov v Petržalke.

Metropolitný inštitút Bratislavy (MIB) v spolupráci s hlavným mestom a mestskou časťou Petržalka vyhlasujú urbanisticko-krajinársko-architektonickú súťaž na revitalizáciu Námestia Republiky v Petržalke.

Ako informovala Annamária Ondrejková z MIB, od súťaže očakávajú, že architekti nájdu spôsob, ako vytvoriť funkčný a atraktívny verejný priestor pre každodenný život, ktorý bude súčasne slúžiť aj pre príležitostné kultúrne podujatia. Námestie je považované za lokálne centrum Petržalky, kde sa konajú rôzne spoločenské akcie pre deti či dospelých.

Jeden z najväčších verejných priestorov

Námestie Republiky predstavuje jeden z najväčších verejných priestorov v Petržalke. Celková plocha riešeného územia je 75 200 metrov štvorcových.

Neďaleko sa bude nachádzať predĺžená električková trať prepájajúca centrum mesta s Janíkovým dvorom. Plánované štyri lávky cez Chorvátske rameno zas prispejú k lepšej mobilite po najväčšom sídlisku v strednej Európe,“ poznamenala Ondrejková.

Architekti budú pri návrhu budúcej podoby námestia vychádzať z komplexného zadania, ktoré tvorili aj na základe výsledkov participácie s miestnymi obyvateľmi.

Až po breh Chorvátskeho ramena

Medzi kľúčovými požiadavkami je zveľadiť priestory námestia až po breh Chorvátskeho ramena. „Cieľom bude vytvoriť čo najlepšie podmienky pre oddych a posedenie v tejto časti. Samozrejmosťou je maximálne rešpektovanie tvarovania brehu ramena a jeho súčasnej vegetácie,“ vysvetlila Ondrejková.

Na námestí plánujú doplniť chýbajúce osvetlenie a prechody pre chodcov cez Jiráskovú ulicu, čo zvýši celkovú bezpečnosť v území. Tiež pribudne menší objekt s kaviarňou, verejnými toaletami a technickým zázemím.

V návrhu sa pripúšťa aj reorganizácia a sprehľadnenie parkovísk pod podmienkou zachovania aktuálneho počtu parkovacích miest,“ dodala.

Zeleň aj bezpečnosť

Vylepšenie čaká aj skatepark, ktorý celý rozoberú a dostane nové stavebné riešenie, ktoré bude lepšie pohlcovať hluk.

Fanúšikovia tohto športu si prídu na svoje aj vďaka zaujímavejším prekážkam – novinkou má byť takzvaný skate bowl, čo je prekážka pripomínajúca bazén,“ spresnila Ondrejková.

Návrh revitalizácie má reagovať aj na klimatický vývoj a v rámci verejného priestoru ponúknuť také riešenia, ktoré budú zmierňovať dopad klimatickej zmeny. Medzi požiadavky patrí výsadba novej zelene či nový vodný prvok, napríklad vo forme hmlovej fontány.

Prvé vizualizácie

Prvé kolo dvojkolovej architektonickej súťaže má uzávierku 16. mája. Následne do druhého kola postúpia traja až piati účastníci s najlepšími návrhmi.

Druhé kolo uzavrú 1. augusta, verejnosť tak uvidí prvé vizualizácie najneskôr začiatkom septembra.

Nasledovať bude priame rokovacie konanie s víťazom, ktorý spracuje projektovú dokumentáciu, na základe ktorej sa určí ďalší harmonogram prác.

Sledujte novinky z Bratislavy na Facebooku, Instagrame alebo ich odoberajte cez e-mail.

Zdieľať Zdieľať na Facebooku Odoslať na WhatsApp Odoslať článok emailom
Sledujte nás na
Google News Bratislavaden.sk