Námestie republiky v Petržalke zmení svoj ráz, obyvateľom tu chýba voda a tieň na oddych

Námestie republiky v Petržalke.jpg
Foto: archívne, Petržalka

Námestie by sa malo v budúcnosti stať novým zeleným a spoločenským centrom Petržalky.

Architektonickú súťaž na obnovu Námestia republiky vyhlási bratislavská Petržalka v budúcom roku. Vyplýva to z tlačovej správy hovorkyne mestskej časti Márie Halaškovej.

Petržalka pristúpila na základe požiadaviek viacerých poslancov k participatívnemu výskumu potrieb verejnosti v priestore Námestia republiky,“ uviedla hovorkyňa a dodala, že závery výskumu boli prezentované prostredníctvom online živého vysielania minulý týždeň.

Nasledujúcim krokom mestskej časti je spustenie verejnej architektonickej súťaže v budúcom roku. Práve tá zadefinuje budúcu podobu Námestia republiky,“ doplnila hovorkyňa.

Dotazníkový prieskum

Členovia občianskeho združenia Punkt v spolupráci s mestskou časťou v rámci participatívneho procesu uskutočnili dotazníkový prieskum a telefonické rozhovory so zástupcami rôznych skupín obyvateľov.

Do dotazníka sa zapojilo 1 140 respondentov, vykonalo sa 21 štruktúrovaných rozhovorov, viac ako 15 odborníkov sa zúčastnilo na workshope.

Veľký záujem o participatívny proces ukazuje, že obyvateľom na priestore námestia záleží. Väčšina z respondentov dotazníka mala k námestiu pozitívny vzťah, aj keď si ho stotožňujú s nudnou prázdnou plochou,“ uviedla hovorkyňa Petržalky a dodala, že ľudia dnes navštevujú najmä prevádzky a služby v okolí námestia. Námestie je jediným veľkým priestorom v Petržalke vo vlastníctve samosprávy, kde je možné usporadúvať väčšie kultúrne podujatia.

Chýba voda aj tieň

Jediným prvkom infraštruktúry, ktorú dnes námestie ponúka, je skatepark. Bude dôležité ho pozitívne integrovať do budúcej podoby priestoru,“ vysvetlila hovorkyňa Petržalky a dodala, že podľa respondentov námestiu chýba voda, tieň, stromy či vodozádržné opatrenia.

V okolí námestia pôsobí množstvo organizácií, združení a iniciatív, ktoré sú ochotné aktívne sa zapojiť do tvorby programu na námestí.

Plánovaná električková trať a nová výstavba v okolí postaví námestie do iného kontextu a zrejme zmení spôsob, akým sa dnes využíva,“ doplnila hovorkyňa s tým, že Námestie republiky má potenciál stať sa inkluzívnym, zeleným a spoločenským verejným priestorom pre celú Petržalku.

Výsledkom procesu je štúdia s názvom Námestie republiky námestím, ktorá bude od januára verejne dostupná na stránke namestierepubliky.sk.

Sledujte novinky z Bratislavy na Facebooku, Instagrame alebo ich odoberajte cez e-mail.

Zdieľať Zdieľať na Facebooku Odoslať na WhatsApp Odoslať článok emailom
Sledujte nás na
Google News Bratislavaden.sk