Námestie republiky v Petržalke zmení vzhľad, vznikne tu funkčný a atraktívny verejný priestor

Namestie republiky nabrezie dunaj petrzalka.jpg
Foto: Metropolitný inštitút Bratislavy

Revitalizácia bude rozdelená do viacerých etáp, celková plocha riešeného územia je 75-tisíc metrov štvorcových.

Víťazom urbanisticko-krajinársko-architektonickej súťaže na revitalizáciu Námestia republiky v Petržalke sa stal ateliér Gro architekti.

Vďaka súťaži sa podarilo nájsť vhodný koncept funkčného a atraktívneho verejného priestoru pre každodenný život, ktorý pritom vie slúžiť aj ako miesto pre príležitostné kultúrne a spoločenské podujatia,“ uviedla Marcela Glevická z Metropolitného inštitútu Bratislavy (MIB).

Kvalitné riešenie

Súťaž zastrešoval MIB v spolupráci s hlavným mestom a mestskou časťou Petržalka. „Kvalitné urbanistické riešenie pre dôležité územie prináša novú identitu verejného priestoru, dostatok zelene, nové riešenie cyklistickej a pešej dopravy, ale aj nové možnosti pre kultúru, šport či relax,“ vysvetlila Glevická.

Návrh podľa poroty ponúka realizovateľný koncept, ktorý rešpektuje charakter Petržalky. Revitalizácia bude rozdelená do viacerých etáp, keďže Námestie republiky je jedným z najväčších verejných priestorov v Petržalke. Celková plocha riešeného územia bola 75 200 metrov štvorcových.

Formovanie komunikačných ťahov

Námestie formujú dva hlavné komunikačné ťahy, a to Jirásková ulica a chodník pre peších medzi železničnou stanicou a plánovanou električkovou zastávkou.

Námestie sa tak prirodzene delí do troch častí – skatepark, časť určenú pre spoločenské akcie s kaviarňou a verejnými toaletami, a zónu v okolí novej fontány, kde sme umiestnili stánok so zmrzlinou a cyklokiosk. Medzi týmito tromi plochami s kľúčovými funkciami sa nachádzajú relaxačné zóny so zeleňou,“ priblížil Juraj Palovič z ateliéru Gro architekti.

Centrum námestia

Prioritne upravia centrum námestia, kde pribudne pódium, menší objekt pre kaviareň s verejnými toaletami a technickým zázemím pre spoločenské akcie. V ďalších fázach projektu revitalizujú zelené plochy a okolie Chorvátskeho ramena, ako aj skatepark.

Gro architekti v návrhu prichádzajú s nápadom, že umiestnenie skateparku v rámci spojitého námestia ponecháva zelenú plochu pri Chorvátskom ramene voľnú, čo umožní do budúcna riešiť zelenú líniu.

Nevyužitý potenciál

Aktuálne nie je naplno využitý ani potenciál vodnej plochy, čo majú zmeniť pobytové schody a lepší prístup k vode priamo z námestia. Pribudnúť by mala aj psia lúka a drobná občianska vybavenosť.

Návrh prináša aj kvalitné riešenia pre zlepšenie bezpečnosti v dopravnej situácii pre chodcov a cyklistov. Pribudnú bezpečnejšie priechody pre chodcov aj nové cyklochodníky,“ doplnila Glevická. V nasledujúcich rokoch prejde úpravami aj blízke okolie námestia.

Neďaleko námestia už dnes vyrastá električková trať prepájajúca centrum mesta s novou polyfunkčnou zónou Janíkov dvor, ktorého podobu MIB zverejnil začiatkom júla. „Plánované štyri lávky cez Chorvátske rameno zas prispejú k zlepšeniu pešieho pohybu po najväčšom sídlisku v strednej Európe,“ uzavrela.

Sledujte novinky z Bratislavy na Facebooku, Instagrame alebo ich odoberajte cez e-mail.

Zdieľať Zdieľať na Facebooku Odoslať na WhatsApp Odoslať článok emailom
Sledujte nás na
Google News Bratislavaden.sk