Národná galéria pozýva v stredu na filmový večer k augustu 1968

Cafe berlinka maps.google.sk_.jpg
ilustračné: maps.google.sk

Okrúhlemu 50. výročiu udalostí z augusta 1968 venuje Slovenská národná galéria (SNG) v Bratislave stredajší večer. Priaznivcov filmu a histórie pozýva o 18. hodine do svojej kaviarne Berlinka na Námestí Ľudovíta Štúra na premietanie filmových dokumentov.

Publikum si vo výbere kurátorky Petry Hanákovej pozrie československé snímky z roku 1968 – Čas, ktorý žijeme, Čierne dni a špeciálne vydanie filmového týždenníka s autentickými zábermi zo slovenských miest počas okupácie Československa v auguste 1968. Projekciu filmov uvedie diskusia s dramaturgom filmu Čas, ktorý žijeme Rudolfom Urcom a s režisérom filmu Čierne dni Milanom Černákom. Na premietanie je vstup voľný. Informovala o tom manažérka pre publicitu SNG Ladislava Gnacková.

Projekcia filmov a diskusia sú súčasťou sprievodného programu k sérii minivýstav Osmičky: August 1968. Aktuálna výstava od 21. augusta do 10. októbra približuje udalosti z augusta 1968 optikou výtvarného umenia. Netradičná expozícia je inštalovaná v átriu Esterházyho paláca, bratislavského sídla SNG, na nadrozmernej ‚galerijnej nástenke‘, na ktorej sa striedajú obrazové koláže zostavené z výtvarného materiálu rôznej povahy – obrazy, fotografie a dokumenty najmä zo zbierok SNG. Druhá zo série minivýstav k osmičkovým výročiam – k februáru 1948, augustu 1968 a októbru 1918 je navrhnutá v rámci projektu Made in Czechoslovakia organizovaného Moravskou galériou v Brne v spolupráci so SNG.

Sledujte novinky z Bratislavy na Facebooku, Instagrame alebo ich odoberajte cez e-mail.

Zdieľať Zdieľať na Facebooku Odoslať na WhatsApp Odoslať článok emailom
Sledujte nás na
Google News Bratislavaden.sk