Národná transfúzna služba čelí poklesu darcov krvi, chýba najmä táto krvná skupina

NTS, darovanie krvi
Foto: Google maps

Pre pokles darcov sú znížené zásoby transfúznych liekov. Môže za to zhoršená epidemiologická situácia.

Hoci sú v nemocniciach pozastavené plánované operácie, stále sa nájdu pacienti, ktorí potrebujú k záchrane života darovanú krv. Ide napríklad o onkologických a hematologických pacientov či ľudí, ktorí majú srdcovo-cievne ochorenia.

Národná transfúzna služba (NTS) žiada opäť Bratislavčanov o darovanie krvi. V hlavnom meste je pracovisko NTS na Kramároch (tel. číslo 0902 207 576) alebo v Ružinove (tel. číslo 0911 326 011).

Pokles darcov krvi evidujú najmä posledné dva týždne. Môže za to zhoršená epidemiologická situácia ale aj fakt, že idú Vianoce, ľudia cestujú a majú iné starosti.

Kritický je najmä stav zásob všetkých krvných skupín s Rh negatívnym faktorom. NTS vie krv získať len od darcov. Jeden darca krvi vie zachrániť až 3 ľudské životy.

Na darovanie je potrebné objednať sa vopred telefonicky na konkrétny termín. Na odberovom pracovisku dostane darca nový respirátor. Zdravotník mu odmeria teplotu, dezinfikuje mu ruky a podá na vyplnenie checklist. Po vyšetrení lekárom nasleduje odber.

Krv je možné darovať každý deň v pracovnom týždni od 7.00 hod. do 14.00 hod. Výnimkou je iba utorok, kedy je pracovisko otvorené dlhšie do 17.00 hod.

Ďalšie k téme

    Sledujte novinky z Bratislavy na Facebooku, Instagrame alebo ich odoberajte cez e-mail.

    Zdieľať Zdieľať na Facebooku Odoslať na WhatsApp Odoslať článok emailom