Národná transfúzna služba žiada Bratislavčanov o darovanie krvi, ponúka aj zamestnanie

Darovanie krvi
Foto: ilustračné, Gettyimages

Darcov krvi je počas tretej vlny pandémie a koronavírusu akútny nedostatok.

Národná transfúzna služba SR (NTS) eviduje za posledné dva týždne pokles darcov krvi. Dôvodov je niekoľko – zvýšený výskyt akútnych respiračných ochorení pre chladnejšie počasie, čoraz vyšší počet nakazených koronavírusom či lockdown.

Jeden darca zachráni 3 životy

„Kritický je najmä stav zásob všetkých krvných skupín s Rh negatívnym faktorom,“ uvádza na svojom webe NTS.

V nemocniciach sa aj napriek nepriaznivému stavu a pozastaveným operáciám nachádzajú pacienti, ktorí potrebujú na záchranu života darovanú krv. Sú to napríklad onkologickí, hematologickí pacienti či ľudia so srdcovo-cievnymi ochoreniami. Jeden darca krvi vie zachrániť až 3 ľudské životy.

Darovanie krvi počas lockdownu

Darcovia sa momentálne musia vopred telefonicky objednať na konkrétny termín. Na pracovisku odberu dostanú nový respirátor. Následne mu personál odmeria teplotu, dezinfikuje ruky.

Pred samotným odberom je potrebné absolvovať predodberové a lekárske vyšetrenie spolu s vyplnením dotazníka.

Krv je možné darovať v pondelok až piatok od 7.00 hod. do 14.00 hod. Ak nestíhate, v utorok je pracovisko otvorené od 7.00 hod. do 17.00 hod.

V Bratislave môžete darovať krv v Ružinove (tel. číslo 0911 326 011) alebo na Kramároch (0902 207 576). Viac informácií o darovaní počas pandémie nájdete na tomto linku. 

Pracovné ponuky

NTS hľadá do tímu aktuálne zdravotníckych laborantov pre Spracovateľské centrum Bratislava na Ďumbierskej ulici č. 3. Kandidáti o prácu musia mať ukončené aspoň stredoškolské vzdelanie s maturitou. Ponúkaný plat sa pohybuje od 972 eur do 1158 eur.

Do Ružinova aj na Kramáre sa hľadajú zdravotné sestry. Postačí stredoškolské vzdelanie na Strednej zdravotníckej škole. Víkendy sú voľné. Ponúkaný plat začína na sume 972 eur a môže byť až vo výške 1158 eur.

Sledujte novinky z Bratislavy na Facebooku, Instagrame alebo ich odoberajte cez e-mail.

Zdieľať Zdieľať na Facebooku Odoslať na WhatsApp Odoslať článok emailom
Sledujte nás na
Google News Bratislavaden.sk