Používate zastaralý prehliadač, stránka sa nemusí zobraziť správne, môže sa zobrazovať pomaly, alebo môžu nastať iné problémy pri prehliadaní stránky. Odporúčame Vám stiahnuť si nový prehliadač tu.
Hviezdoslavovo námestie, historická budova SND
ilustračné: maps.google.sk
8. septembra 2016 Podujatia a akcie Bratislava od BratislavaDen.skSITA

Národné divadlo začína 97. sezónu Dňom otvorených dverí

Nové zaujímavé medzinárodné spolupráce, ako aj pôvodné slovenské tituly ponúkne divadelná sezóna 2016/ 2017 v Činohre, Opere a Balete SND.

Deň otvorených dverí, prvé premiéry a tiež divadelné ocenenia sezóny – Dosky 2016, odštartujú v poradí 97. sezónu Slovenského národného divadla (SND). Prvá divadelná scéna a jej tri súbory – Činohra, Opera a Balet SND pripravuje opäť novinky, a to domáce aj svetové premiéry, avizoval na dnešnej tlačovej besede generálny riaditeľ SND Marián Chudovský.

Civilizácia ohrozená civilizáciou je ústredným motívom novej sezóny Činohry SND. Nová sezóna 2016/ 2017 v Opere SND sa nesie v duchu prvých krokov zahraničnej spolupráce opery s významnými opernými domami a festivalmi Európy. Prvým titulom Baletu SND v začínajúcej sa sezóne bude už tento štvrtok obnovená premiéra Popolvára. Národné divadlo na jeseň predstaví svoju novú webstránku, avizuje aj množstvo akcií pre deti a mládež, marketingové akcie ako darčekové poukážky a zvýhodnené vstupenky a na záver sezóny medzinárodný divadelný festival SND Eurokontext.sk, v roku 2017 venovaný činohre.

Ako na včerajšej tlačovej besede avizoval riaditeľ našej prvej činohernej scény Roman Polák, začínajúca sa sezóna je zavŕšením dramaturgickej koncepcie, ktorú so svojím dramaturgickým tímom sformoval pred štyrmi rokmi. Po sezóne hriechu, slovenskej sezóne a sezóne venovanej súčasným svetovým hrám, ktoré režírujú slovenskí režiséri, a slovenským hrám režírovaným zahraničnými režisérmi ponúkne Činohra SND pokračovanie tretej sezóny. Znamená to, že slovenské hry budú režírovať zahraniční režiséri a zahraničné hry slovenskí, konštatoval Roman Polák.

Prvou novinkou na veľkej scéne bude 12. a 13. novembra čierna komédia na motívy poviedok Roalda Dahla Apartmán v hoteli Bristol. Sezónu na malej scéne, v Štúdiu, ktoré ponúka nové pohodlnejšie sedenie, otvorí 5. a 6. novembra pôvodná slovenská hra od Pavla Weissa Zo života ľudstva. Inscenácia je súčasťou projektu SND, v rámci ktorého divadlo pozýva renomovaného zahraničného režiséra, aby v svetovej premiére uviedol slovenskú novinku. Hru režíruje bosniansky režisér Dino Mustafić.

Podľa Poláka pôjde o zaujímavé „spojenie balkánskeho temperamentu s našou sociálne angažovanou hrou“. Ponor do totalitných tém našej minulosti prinesú podľa Poláka dve novinky v komornom priestore Činohry SND, v Modrom salóne – spracovanie textu Fedora Gála Cez ploty, v ktorom si Gál, ktorého rodina prešla koncentračným táborom v Terezíne, vymieňa e-maily s mladým neonacistom.

Ďalšia téma v Modrom salóne sa venuje rómskemu holokautu a pripravujú sa aj ďalšie novinky. Vrcholom sezóny bude činoherný festival európskeho divadla Eurokontext. Zatiaľ má naň však SND málo peňazí, približne tretinu v porovnaní s minulými rokmi. Napriek tomu Polák sľubuje zaujímavý program.

Opera podľa jej riaditeľa Slavomíra Jakubka začne sezónu už „tradične netradičnej“ v sobotu 10. septembra v rámci Dňa otvorených dverí titulom pre deti. Tentoraz Martin Vanek predstaví deťom operu Bedřicha Smetanu Predaná nevesta v inscenácii humorne nazvanej Nepredajme nevestu! Všetky vstupenky sú už vypredané a ostala iba posledná séria, ktorú opera rozdá počas Dňa otvorených dverí.

Pozitívnou zmenou vo vedení súboru je po odchode Friedricha Haidera z postu hudobného riaditeľa, príchod Rastislava Štúra do obnovenej funkcie šéfdirigenta. Štúr je dlhodobý spolupracovník národného divadla a túto funkciu zastával aj v minulosti. S Haiderom SND naďalej spolupracuje.

Prvou premiérou bude 21. októbra monumentálne dielo o ľudskom bytí, o našich prioritách, veciach medzi nebom a zemou – Berliozova dramaturgická legenda, Faustovo prekliatie, upozornil šéf Opery SND slovenskú premiéru scénického uvedenia tohto diela na Slovensku. Celá sezóna Opery SND sa nesie v duchu prvých krokov zahraničnej spolupráce našej prvej opernej scény s významnými opernými domami a festivalmi Európy, avizoval Slavomír Jakubek. Príkladom je na marec pripravovaná premiéra novej inscenácie opery Arsilda od talianskeho majstra barokovej hudby Antonia Vivaldiho. Na produkcii titulu v réžii prominentného českého režiséra Davida Radoka a pod taktovkou uznávaného Václava Luxa, spolupracuje SND s divadlami Grand Theatre de Luxembourg, s Opéra Royal de Versaille, Opéra de Lille či Theatre de Caen.

Balet po viac ako šiestich rokoch obnoví premiéru Popolvára, ktorého podľa šéfa našej prvej tanečnej scény Jozefa Dolinského mali radi nielen deti, ale aj dospelí. Po prvý raz je tanečný muzikál zaradený na program už vo štvrtok 8. septembra.

Prvou premiérou Baletu SND bude koncom novembra v historickej budove národného divadla nové spracovanie klasického romantického titulu Giselle a v máji je na programe výsledok slovensko-fínskej spolupráce na novej verzii romantického príbehu o sile lásky až za hrob, Rómeo a Júlia – Tak ako včera. Pokračuje aj projekt baletnej prípravky SND a ďalšie vzdelávacie projekty.

Sledujte novinky z Bratislavy na Facebooku, Instagrame, alebo ich odoberajte cez e-mail.

K téme

Témy

Najčítanejšie za týždeň

Neprehliadnite

Bezplatné novinky z Bratislavy raz týždenne:
podmienkami používania a potvrdzujem, že som sa oboznámil s ochranou osobných údajov

Máte tip na článok? Napíšte nám TU

Odporúčame

Copyright © BratislavaDen.sk Všetky práva vyhradené. BratislavaDen.sk si vyhradzuje právo udeľovať súhlas na rozmnožovanie, šírenie a na verejný prenos tohto článku, jeho častí a zverejnených fotografií.

Sledujte novinky z Bratislavy na:

Facebooku BratislavaDen.sk
Instagrame @bratislavaden

...alebo ich odoberajte cez e-mail:
Bezplatné novinky z Bratislavy raz týždenne:
podmienkami používania a potvrdzujem, že som sa oboznámil s ochranou osobných údajov
X