Národné múzeum pozýva na české umenie a módu. Obe akcie sa uskutočnia vo štvrtok

SNM
Foto: SITA

České výtvarné umenie a módu inšpirované tradíciami na Slovensku prináša tohtotýždňový program Slovenského národného múzea v Bratislave. Obe akcie sa uskutočnia vo štvrtok 15. októbra.

Prvá bude na Žižkovej ulici a druhá na Vajanského nábreží. Expozíciu Střetnutí a vzpomínky/Stretnutie a spomienky s podtitulom obrazy, grafiky, kresby, sochy, keramika a fotografie otvoria vo štvrtok vo Výstavnom pavilóne Podhradie na Žižkovej ulici. Prinesie výber z tvorby umelcov z Čiech, Moravy a Sliezska, žijúcich na Slovensku.

Vernisáž bude o 16. hodine za účasti veľvyslankyne Českej republiky na Slovensku Lívie Klausovej. Výstavu podporilo Ministerstvo zahraničných vecí ČR a pripomenie 28. október 1918, deň vzniku prvej Československej republiky, informovala PR a marketingová manažérka SNM Dagmar Brisudová.

Taktiež vo štvrtok, ale o 17. hodine môžu priaznivci módy zamieriť do sídelnej budovy SNM na Vajanského nábreží. Uskutoční sa tam komentovaná prehliadka výstavy Inšpirácie so známou módnou návrhárkou Janou Gavalcovou. Gavalcovej modely sú súčasťou expozície, ktorá popri odeve našich predkov prezentuje aj súčasných módnych návrhárov pôsobiacich na Slovensku. Do 1. novembra ponúka vzácne historické odevy z územia dnešného Slovenska spolu s odevmi od slovenských módnych návrhárov, ktorí sa inšpirujú majstrovstvom predkov.

Popri Gavalcovej modeloch vytvorených s modrotlačou dokumentujú vplyv ľudového odevu na súčasnú módnu tvorbu návrhy a diela módnych návrhárok, dizajnérok a výtvarníčok Michaely Juhász, Kláry Brunovskej či Ľubice Poncik, čipkárok Lýdie Pekarikovej a Kataríny Búranovej, šperkárky Marty Filovej, modrotlačiarov Petra Trnku a Mateja Rabadu, ako i Moniky Benczeovej vyrábajúcej odevné doplnky z ovčej vlny a paličkárov zo združenia Pôvabnica Turca. Výstava Inšpirácie je súčasťou podujatia Fashion Live (Móda žije).

Sledujte novinky z Bratislavy na Facebooku, Instagrame alebo ich odoberajte cez e-mail.

Zdieľať Zdieľať na Facebooku Odoslať na WhatsApp Odoslať článok emailom
Sledujte nás na
Google News Bratislavaden.sk