Národné múzeum predstaví Vianoce 30. rokov

Vianočný stromček
ilustračné: SITA

Aké boli trendy vo vianočnom stolovaní v 30. rokoch 20. storočia ukáže v stredu 14. decembra sprievodná akcia Slovenského národného múzea (SNM) k jeho aktuálnej výstave Civilizované bývanie pre každého.

Ako informovalo SNM, podujatie nazvané Prestretý stôl – Vianoce sa v priestoroch expozície v sídelnej budove národného múzea na Vajanského nábreží 2 v Bratislave začne o 17. hodine a vstup naň je voľný. Záujemcov bude sprevádzať autor výstavy Jindřich Chatrný z Múzea mesta Brna. Práve v brnianskom mestskom múzeu sa nachádza mimoriadna kolekcia funkcionalistického nábytku od svetoznámych architektov a dizajnérov, medzi iným aj Jana Vaněka, ktorému je výstava v SNM venovaná, informovali zo SNM.

Jindřich Chatrný účastníkom podujatia upozorní na spoluprácu Umeleckopriemyslového múzea v Prahe a Jana Vaněka v rokoch 1936 až 1943. Vaněk v tom čase pre múzeum vypracovával architektonické riešenia expozícii. Výstava „Vánoce 1937. Prostřený stůl a vánoční dárky (1937)“ bola prvým pokusom o založenie pravidelného salónu moderného občianskeho bývania. Verejnosti predstavila výzdobu vianočných stolov v škandinávskych a anglosaských krajinách a ponúkla variácie tohto slávnostného stolovania a usporiadania interiérov v našom stredoeurópskom prostredí.

Výstava Civilizované bývanie pre každého predstavuje hviezdu tvorby nábytku v Československu Jana Vaněka (1891 – 1962). Nábytok z prvej polovice 20. storočia vystavuje SNM v Bratislave v spolupráci s Múzeom mesta Brna do 2. apríla 2017. Návštevníci výstavy spoznajú život a tvorbu architekta, teoretika, publicistu, vydavateľa, pedagóga a podnikateľa, Jana Vaněka. Prenesú sa do atmosféry prvorepublikového bývania, inšpiruje originalitou dobovej bytovej reklamy, kvalitou a nadčasovosťou samotného nábytku. Okrem autentického mobiliára z pražského bytu Jana Vaňeka a obrazu od známej maliarky Toyen sa tam dajú vidieť Vaněkove jedálne, obývacie izby, spálne a jednotlivé solitéry – kreslá, stolíky, taburety, ako aj originál lavice z vily Tugendhat a iné. Osobnosť autora dokresľuje filmový dokument Životná a tvorivá cesta Jana Vaněka v premenách času. Jeho autorom je český scenárista, režisér a kameraman Tomáš Řehořek.

Ďalšie k téme

    Sledujte novinky z Bratislavy na Facebooku, Instagrame alebo ich odoberajte cez e-mail.

    Zdieľať Zdieľať na Facebooku Odoslať na WhatsApp Odoslať článok emailom