Národné múzeum vlani pritiahlo takmer milión návštevníkov

SNM
Foto: SITA

Vlani navštívilo výstavy a podujatia všetkých múzeí patriacich pod Slovenské národné múzeum 999 765 návštevníkov.

Bolo to o 57 289 menej ako v roku 2013, vyplýva to z odpočtu hospodárenia a hodnotenia činnosti SNM za rok 2014, ktorý predstavilo Slovenské národné múzeum vo svojom bratislavskom sídle. Sieť múzeí SNM, ktorú tvorí 18 múzeí po celom Slovensku, ponúklo minulý rok spolu 63 dlhodobých alebo stálych expozícií a 149 dočasných výstav.

V správe SNM sú medzi iným najvýznamnejšie a najnavštevovanejšie hrady Slovenska, ako je Bojnický zámok, hrad Červený Kameň, Spišský hrad, hrad Krásna Hôrka či kaštieľ Betliar. Štruktúru SNM dotvárajú múzeá národnostných a etnických menšín, ako napríklad Múzeum kultúry karpatských Nemcov, Múzeum židovskej kultúry, Múzeum ukrajinskej kultúry, Múzeum kultúry Maďarov na Slovensku.

Slovenské národné múzeum je vrcholnou štátnou zbierkotvornou, vedecko-výskumnou a kultúrno-vzdelávacou inštitúciou v oblasti múzejnej činnosti na Slovensku. Spravuje nielen desiatky národných kultúrnych pamiatok, ale vo svojich depozitároch má uložených 4 026 433 zbierkových predmetov, zachytávajúcich najmä historický vývoj Slovenska.

Najviac zbierkových predmetov spravujú špecializované múzeá ako napríklad Prírodovedné múzeum, Historické múzeum, Hudobné múzeum, Archeologické múzeum v Bratislave a Etnografické múzeum v Martine.

Z celkového počtu 65 598 zbierkových predmetov získaných v roku 2014 (z toho: spoločenské vedy 7 798 kusov a prírodné vedy 57 799 kusov) bolo nadobudnutých 1 419 vlastným výskumom, 38 587 múzeum kúpilo, 25 269 zbierkových predmetov mu darovali a 323 na múzeum previedli. Múzeum svoje zbierky nielen uchováva, ale aj ochraňuje, odborne ošetruje, reštauruje a obnovuje. Vlani múzeum odborne ošetrilo 15 037 zbierkových predmetov.

SNM rok 2014 skončilo v pluse, s čistým ziskom 214 631,01 eur. Bolo to spôsobené vysokými vlastnými príjmami, najmä nárastom výnosov zo vstupného a nárastom z prenájmu zbierkových predmetov na digitalizáciu v rámci národného projektu Digitálne múzeum.

Sledujte novinky z Bratislavy na Facebooku, Instagrame alebo ich odoberajte cez e-mail.

Zdieľať Zdieľať na Facebooku Odoslať na WhatsApp Odoslať článok emailom
Sledujte nás na
Google News Bratislavaden.sk