Používate zastaralý prehliadač, stránka sa nemusí zobraziť správne, môže sa zobrazovať pomaly, alebo môžu nastať iné problémy pri prehliadaní stránky. Odporúčame Vám stiahnuť si nový prehliadač tu.
Karaconiho palac rekonstrukcia skolka skola.jpg
1
Otvoriť Foto TU
Otvoriť galériu
Foto: ilustračné, maps.google.com
26. novembra 2021 Správy BratislavaIné správy z Bratislavy od BratislavaDen.skSITA Diskusia()

Národnú kultúrnu pamiatku Karáčoniho palác upravia na materskú školu

Vláda SR odobrila aj zámer obnoviť fasádu, okná a vnútorné priestory Karáčoniho paláca na Štefánikovej ulici v Bratislave.

V národnej kultúrnej pamiatke Úradu vlády SR (ÚV SR) – Karáčoniho paláci v Bratislave, by mala vzniknúť materská škola pre štátnych zamestnancov aj obyvateľov Starého Mesta. Schválila to vláda na svojom rokovaní.

Zároveň odobrila zámer obnoviť fasádu, okná a vnútorné priestory paláca na Štefánikovej ulici. Projekt tak prezentuje možnosť spojenia obnovy národnej kultúrnej pamiatky a vybudovania novej materskej školy.

Pilotný projekt môže podľa úradu slúžiť ako príklad dôležitej podmienky na zlepšenie kvality vzdelávania a výchovy a reštrukturalizácie Slovenska. Dĺžka rekonštrukcie sa predpokladá od 24 do 30 mesiacov od začatia stavebnej činnosti.

Predškolské zariadenie

Z kancelárskych priestorov by sa po prestavbe vnútorných častí a obnove vonkajších častí budovy na prvom a druhom nadzemnom poschodí vybudovala materská škola, spĺňajúca všetky požiadavky súčasnej doby na proces výchovy a vzdelávania,“ priblížil plány ÚV SR.

Doplnil, že druhé nadzemné poschodie si má zachovať terajší účel ako kancelárske priestory. Predškolské zariadenie kapacitne počíta s piatimi triedami pre maximálne 120 detí.

ÚV SR považuje zriadenie materskej školy za stabilizujúci faktor na udržanie šikovných mladých ľudí v štátnej a verejnej správe.

Materská škola má tiež spĺňať podmienky pre zaradenie do siete škôl a školských zariadení, čo umožní zásadne znížiť výšku školného.

Rekonštrukčné práce

Tlačový a informačný odbor ÚV SR v tlačovej správe uviedol, že celková plocha priestorov je 1 800 štvorcových metrov a odhad celkových nákladov na obnovu je 2 800 000 eur.

Objasnil, že v nákladoch sú započítané rekonštrukčné práce, ochrana proti zemnej vlhkosti, obnova suterénu, prízemia, terasy a schodov, ako aj obnova a úprava prvého a druhého nadzemného poschodia aj náročná tepelná izolácia podkrovia. Predkladaná suma nákladov je však orientačná.

Ako vysvetlil, suma vychádza z jednotkových cien na meter štvorcový rekonštrukčných prác a z odborného odhadu konzultovaného s architektmi, ktorí majú skúsenosti s rekonštrukciami relevantných historických budov.

Za Úrad vlády SR sme už predbežne rokovali so stavebným úradom Bratislava – Staré Mesto, ktorý nám potvrdil možnosť realizácie obnovy fasád budovy a rekonštrukčných prác bez zásahu do nosných konštrukcií formou ohlášky,“ dodal vedúci Úradu vlády SR Július Jakab.

Sledujte novinky z Bratislavy na Facebooku, Instagrame, alebo ich odoberajte cez e-mail.

K téme

Témy

Najčítanejšie za týždeň

Neprehliadnite

Bezplatné novinky z Bratislavy raz týždenne:
podmienkami používania a potvrdzujem, že som sa oboznámil s ochranou osobných údajov

Máte tip na článok? Napíšte nám TU

Diskusia

Odporúčame

Copyright © BratislavaDen.sk Všetky práva vyhradené. BratislavaDen.sk si vyhradzuje právo udeľovať súhlas na rozmnožovanie, šírenie a na verejný prenos tohto článku, jeho častí a zverejnených fotografií.

Sledujte novinky z Bratislavy na:

Facebooku BratislavaDen.sk
Instagrame @bratislavaden

...alebo ich odoberajte cez e-mail:
Bezplatné novinky z Bratislavy raz týždenne:
podmienkami používania a potvrdzujem, že som sa oboznámil s ochranou osobných údajov
X