Národný ústav srdcových a cievnych chorôb v Bratislave má nový CT prístroj za viac než milión eur

Budova NÚSCH, Národný ústav srdcových a cievnych chorôb
ilustračné: SITA

Celková hodnota prístroja, ktorý je špecializovaný na vyšetrenia srdca a ciev, je 1,15 mil. eur bez dane z pridanej hodnoty.

V Národnom ústave srdcových a cievnych chorôb (NÚSCH) v Bratislave je nový CT prístroj. Ako uviedlo v tlačovej správe ministerstvo zdravotníctva (MZ), prístroj, ktorý v utorok uviedla do prevádzky šéfka rezortu Andrea Kalavská, bude využívať Klinika diagnostickej a intervenčnej rádiológie. Jeho celková hodnota predstavuje 1,15 mil. eur bez dane z pridanej hodnoty s dvojročným servisom. Ústav financoval kúpu z vlastných prostriedkov.

Prístroj podľa ministerky prinesie benefit pacientom aj zdravotníkom. „Je špecializovaný na vyšetrenia srdca a ciev, ale umožňuje aj vysoko kvalitné zobrazenie všetkých častí tela. Podľa údajov nášho Inštitútu zdravotnej politiky je takýchto kvalitných prístrojov v Európe len sedem,“ uviedla ministerka zdravotníctva.

CT dokáže vyšetriť časti tela na jednu otočku prístroja bez potreby posunu pacienta

CT zariadenie podľa rezortu umožňuje zobraziť všetky časti tela kvalitne, snímky sú presnejšie. Nízke radiačné dávky umožňujú aj opakované kontrolné vyšetrenia pacientov alebo nerizikové vyšetrenia detských pacientov. „Toto CT umožní vyšetriť časti tela pacienta široké 16 cm, napríklad celý mozog alebo celé srdce na jednu otočku prístroja bez potreby posunu pacienta, takže získame kvalitnejší obraz bez artefaktov,“ informoval generálny riaditeľ NÚSCH Mongi Msolly.

Ako ďalej vysvetlil generálny riaditeľ Inštitútu zdravotnej politiky MZ SR Martin Smatana, prístroj má vynikajúce priestorové rozlíšenie, takže sa dajú pozorovať štruktúry, ktoré na iných CT prístrojoch nemožno hodnotiť. Cena je podľa ministerstva o 100 000 eur nižšia v porovnaní s obdobným zariadením v Česku a usporené peniaze budú investované do inej oblasti potrebnej pre pacientov a zdravotníkov.

Sledujte novinky z Bratislavy na Facebooku, Instagrame alebo ich odoberajte cez e-mail.

Zdieľať Zdieľať na Facebooku Odoslať na WhatsApp Odoslať článok emailom
Sledujte nás na
Google News Bratislavaden.sk