Používate zastaralý prehliadač, stránka sa nemusí zobraziť správne, môže sa zobrazovať pomaly, alebo môžu nastať iné problémy pri prehliadaní stránky. Odporúčame Vám stiahnuť si nový prehliadač tu.
ľudový odev, kroj
1
Otvoriť Foto TU
Otvoriť galériu
ilustračné: SITA
14. októbra 2015 Podujatia a akcie Bratislava od BratislavaDen.skSITA, © SITA 2015

Naším kultúrnym dedičstvom je aj odev, upozorní ÚĽUV. Pripravilo výstavu tradičných typov odevov

Počas desaťročí trvajúceho výskumu rozdelili odborní pracovníci ÚĽUV Slovensko do 60 oblastí podľa tradičných typov odevov, predstaví ich výstava vyKROJenô.

Predstaviť rozsiahle kultúrne dedičstvo našich predkov cez odevy je cieľom výstavy vyKROJenô, na ktorú pozýva Ústredie ľudovej umeleckej výroby (ÚĽUV) v Bratislave. ÚĽUV výstavu otvorí od piatka 16. októbra až do 5. februára budúceho roka vo svojej galérii na Obchodnej ulici.

Výstava pripomenie poslanie ÚĽUV ako organizácie, ktorá už 70 rokov mapuje tradičné remeslá a zvyky na Slovensku.

Výstava vyKROJenô prináša pohľad do vlastnej skrine ÚĽUV a hravým spôsobom ponúka obrazy z našej histórie, prostredníctvom ktorých môžu návštevníci vnímať rozsiahle kultúrne dedičstvo našich predkov,“ informovala Nina Turčanová z marketingu a PR ÚĽUV.

Výstava vyKROJenô, ktorú pripravili kurátorky Monika Zapletalová a Dana Kľučárová, prezentuje výskum ÚĽUV v oblasti tradičného odievania.

Tradičný ľudový odev na Slovensku zaznamenal radikálnu premenu až v 20. storočí, keď ho postupne nahradilo tzv. mestské oblečenie. V tomto období vzniklo aj Ústredie ľudovej umeleckej výroby (1945), ktorého úlohou bola dokumentácia a podpora rozvoja tradičných remesiel a výrobných postupov,“ priblížila začiatky práce ústredia na mapovaní ľudového odevu Nina Turčanová.

Pracovníci ÚĽUV počas výskumov v teréne zozbierali po celom Slovensku množstvo rôzneho ľudového odevu z 92 obcí aj spolu s detailnými popismi jeho výroby a výzdoby. Podľa typológie rozlíšili vyše 60 odevných oblastí Slovenska, v ktorých sa obyvatelia obliekali do odevov s rôznymi tvarmi doplnkov, z rôznych materiálov, odlišnej farebnosti a s inou výzdobou.

Okrem ochrannej a estetickej funkcie bol odev v minulosti aj komunikačným prvkom. O svojom nositeľovi prezrádzal jeho sociálny status, stav, náboženskú a rodovú príslušnosť, ale aj iné osobné informácie. Rozmanitá výzdoba, farebnosť či strih ľudového odevu sú prejavom kreativity našich predkov a predstavujú nevyčerpateľný zdroj inšpirácie aj pre súčasnú módnu tvorbu,“ cituje tlačová správa k výstave jednu z jej kurátoriek a zároveň generálnu riaditeľku ÚĽUV Danu Kľučárovú.

Výstava vyKROJenô sa po skončení presunie do galérie ÚĽUV Košice, kde bude pokračovať od februára do mája 2016. Viac informácií možno nájsť na webstránke http://www.uluv.sk.

K téme

Témy

Najčítanejšie za týždeň

Neprehliadnite

Bezplatné novinky z Bratislavy raz týždenne:
podmienkami používania a potvrdzujem, že som sa oboznámil s ochranou osobných údajov

Máte tip na článok? Napíšte nám TU

Odporúčame

Copyright © BratislavaDen.sk Všetky práva vyhradené. BratislavaDen.sk si vyhradzuje právo udeľovať súhlas na rozmnožovanie, šírenie a na verejný prenos tohto článku, jeho častí a zverejnených fotografií.

X