Našli ste psa v núdzi a neviete, ako mu pomôcť? Mestská polícia má povinnosť riešiť odchyt

Pomoc zviera odchyt pes tulaci opustene zviera 1.jpg

Považuje sa za kľúčové okamžite kontaktovať mestskú políciu, ak sa objaví opustené zviera.

Sloboda zvierat pripomína jednu z možností, ako riešiť pomoc zatúlaným alebo opusteným zvieratám. Okrem dobrovoľníkov a pracovníkov útulkov, ktorí vám pomôžu, majú povinnosť riešiť odchyt najmä mestskí policajti. Ak teda v meste nájdete opusteného psa, je kľúčové okamžite kontaktovať mestskú políciu na čísle 159.

V prípade, že mestská polícia odmieta riešiť odchyt, dôležité je nenechať sa odbiť. „Je to ich POVINNOSŤ, vyplývajúca zo Zákona č. 39/2007 Z. z., v znení neskorších predpisov. V prípade, že odmietnu odchyt vykonať, pripomeňte im, že by porušili zákon a trvajte na odchytení zvieraťa,“ pripomína Sloboda zvierat.

Výlučne mesto alebo obec, na ktorej území sa pes nachádza, má povinnosť zabezpečiť odchyt. Najbližšia obec, mesto alebo útulok nie sú povinné vykonávať odchyt. V prípade porušenia zákona je možné podať podnet na Regionálnu veterinárnu a potravinovú správu SR.

Dôležitým prvkom je zdôrazniť a trvať na svojich právach, pretože odchyt a následná starostlivosť o nájdené zviera sú neoddeliteľnou súčasťou povinností obcí. Prečítajte si zákon, pripomínajte ich povinnosti a zabezpečte tak, aby opustené zvieratá boli v bezpečí a dostali náležitú starostlivosť.

Ak máte akékoľvek obavy alebo otázky, neváhajte kontaktovať mestskú časť alebo príslušné úrady. Spoločne môžeme zabezpečiť lepší život a starostlivosť pre nájdených psíkov.

Sledujte novinky z Bratislavy na Facebooku, Instagrame alebo ich odoberajte cez e-mail.

Zdieľať Zdieľať na Facebooku Odoslať na WhatsApp Odoslať článok emailom
Sledujte nás na
Google News Bratislavaden.sk