Návštevníci parku Rusovského kaštieľa sa musia boriť vysokou trávou, situácia je neúnosná

Rusovský kaštieľ, vysoká tráva
Foto: Facebook/ Mestská časť Bratislava-Rusovce, Instagram/ drone.essential - koláž Bratislavadeň

Zanedbaný porast dosahuje miestami výšku 1,5 metra. Úrad vlády SR mlčí.

Rusovský kaštieľ je pre verejnosť dlhé roky uzamknutý. Jeho interiér sa rozpadá a kedysi honosné sídlo sa postupne mení na ruinu. Hoci boli petície za jeho záchranu, doteraz sa nezačala žiadna rekonštrukcia.

Podobne je to aj s rozľahlým parkom. Ľudia sa môžu poprechádzať lesíkom či po lesných cestičkách, ak im nebude prekážať poriadne vysoká tráva. Miestami dosahuje až 1,5 metra.

Kaštieľ a park sú v správe Úradu vlády SR. Mestská časť vyzvala na údržbu pozemkov, no porast nikto nepokosil a z týždňa na týždeň po dažďoch rastie. „Aktuálny stav je neakceptovateľný,“ tvrdí mestská časť.

O vyjadrenie sme požiadali Úrad vlády SR. Hovorkyňa Ľubica Janíková vysvetlila, že na údržbu pozemkov bolo vyhlásené verejné obstarávanie a ukončilo sa v piatok 10. júna. Dnes prebieha zaevidovanie dokumentácie a následne bude podľa hovorkyne vystavená objednávka.

„Dodávateľská spoločnosť, ktorá bude vykonávať mulčovanie porastu v parku sa zaviazala, že práce by mohli byť zrealizované do konca budúceho kalendárneho týždňa, samozrejme záleží od počasia. Mulčovanie porastu je naplánované na dvakrát v tomto roku,“ uzavrela hovorkyňa.

Písomné pramene spomínajú Rusovský kaštieľ už v 13. storočí. Bol v rukách mnohých majiteľov a najväčší rozmach zažil s príchodom rodu Zichyovcov. Za ich panovania získal kaštieľ svoj súčasný vzhľad. Gróf Henckel zriadil v panstve žrebčín, ktorý bol svojho času jedným z najslávnejších v strednej Európe. Rozšíril sa taktiež park. Počas prvej svetovej vojny bol v priestoroch kaštieľa lazaret. Klincom do rakvy kaštieľa bola druhá svetová vojna, kedy ho obsadili Nemci a neskôr sovietske vojská. Momentálne patrí Úradu vlády SR.

Sledujte novinky z Bratislavy na Facebooku, Instagrame alebo ich odoberajte cez e-mail.

Zdieľať Zdieľať na Facebooku Odoslať na WhatsApp Odoslať článok emailom
Sledujte nás na
Google News Bratislavaden.sk