Návštevníkov v bratislavskom lesoparku pribúda, v minulom roku ich počet stúpol trojnásobne

Mestske lesy novy chodnik bezpecnost 2.jpg
Foto: archívne, www.facebook.com

Zvýšenej návštevnosti bola v roku 2020 prispôsobená aj ťažba dreva v mestských lesoch.

Počet návštevníkov bratislavského lesoparku sa minulý rok zvýšil trojnásobne. V tlačovej správe to uviedol zástupca riaditeľa Mestských lesov v Bratislave (MLB) Marek Páva.

V roku 2020 skokovo narástol počet návštevníkov lesoparku. Peších turistov, bežcov či cyklistov pribudlo zhruba trojnásobne. Náročné obdobie zdôraznilo dôležitosť lesov pre kvalitu života v hlavnom meste,“ podotkol Páva a dodal, že zvýšenej návštevnosti bola prispôsobená aj ťažba dreva v mestských lesoch.

Vyššia návštevnosť

Vzhľadom na výrazne vyššiu návštevnosť počas pandémie bolo naším cieľom maximálne spríjemniť návštevníkom pobyt v lese. To sa týkalo aj citlivejšieho prístupu k ťažbe dreva, nakoľko lesné cesty sú zároveň turistickými a cyklistickými trasami, ktoré sme nechceli poškodiť,“ vysvetlil riaditeľ MLB Matej Dobšovič.

V prípade nepriaznivého počasia, keď v podmáčanom teréne hrozilo poškodenie, MLB ťažbu opakovane pozastavili.

Ťažbu dreva vyznačujú naši lesníci v spolupráci s ochranármi. Priamo v teréne tak zohľadňujeme rôzne pohľady na les a dopad ťažby na rekreáciu či ochranu prírody,“ doplnil Marek Páva.

Ročný prírastok dreva

Ročný prírastok dreva v MLB je približne 18-tisíc metrov kubických, čo je aj teoretické maximum ťažby ak by sme sa na lesy pozerali čisto z hospodárskeho hľadiska. Vzhľadom na dôležitý rekreačný rozmer je tento limit výrazne znížený na maximálny objem 5-tisíc metrov kubických,“ vysvetlil Páva.

V roku 2020 vyťažili drevo v objeme 3 817 metrov kubických, čo je najmenej v histórii organizácie.

Ako vidno z čísel, väčšina dreva, ktoré v našom lese prirastie, v ňom aj zostáva a takto to je už niekoľko posledných rokov. MLB teda drevo ťažia, ale v porovnaní s minulosťou aj s okolitými subjektmi vo výrazne nižších objemoch,“ doplnil.

Bez hospodárskej ťažby

Postupujeme aj podľa platnej zonácie, ktorá vyčlenila polovicu územia našich lesov bez hospodárskej ťažby dreva, čo je väčší pomer ako v národných parkoch. V týchto zónach kľudu len spriechodňujeme turistické a cyklistické trasy, kosíme lúky a udržiavame rekreačný mobiliár ako lavičky či altánky,“ vysvetlil zástupca riaditeľa MLB.

Na časti územia mimo zón kľudu sa realizuje hospodárska činnosť výlučne prírode blízkym spôsobom.

Netlačíme na intenzitu ťažby a prioritou nie je finančný zisk. Zámerom je premena pôvodne monokultúrnych porastov na esteticky atraktívny vekovo a druhovo pestrý les,“ doplnil.

Podpora ochrany prírody

Mestské lesy v Bratislave spravujú vyše tritisíc hektárov lesa vo vlastníctve Hlavného mesta SR Bratislavy. Patria sem obľúbené miesta ako Partizánska lúka, Železná studnička, Kačín, Kamzík či Horáreň Krasňany.

Okrem vytvárania vhodných podmienok na rekreáciu obyvateľov sa zameriavajú aj na podporu ochrany prírody, ekovýchovu pre deti a šetrnú formu lesného hospodárstva.

Sledujte novinky z Bratislavy na Facebooku, Instagrame alebo ich odoberajte cez e-mail.

Zdieľať Zdieľať na Facebooku Odoslať na WhatsApp Odoslať článok emailom
Sledujte nás na
Google News Bratislavaden.sk