Neďaleko letiska prebieha záchrana sysľov, koncom roka tu má totiž začať nová výstavba

Kolaz bratislava sysle zachrana priroda zivotne prostredie.jpg
Foto: www.facebook.com - koláž BratislavaDen.sk

V blízkosti letiska žije najväčšia populácia sysľov na Slovensku. Tú teraz treba zachrániť pred zásahom ťažkých strojov, ktoré sem prídu v zime na stavbu.

Na bratislavskom letisku a v jeho okolí žije najväčšia populácia sysľov na Slovensku. Niekoľko syslích lúk je už neďaleko Decathlonu, Sconta a technických budov, ktoré sa okolo letiska nachádzajú. Práve na jednej z týchto lúk má čoskoro začať výstavba. Potrebná je tak záchrana približne 700 až 900 sysľov, ktoré tu žijú. Informuje o tom BROZ (Bratislavské regionálne ochranárske združenie) na svojej fanúšikovskej stránke na sociálnej sieti.

Výstavba sa tu má začať v zime, kedy majú sysle zimný spánok. Výstavba na tomto mieste a v tomto čase by bola pre sysle katastrofálna. Každá stavba však musí prejsť posudzovaním vplyvov na životné prostredie EIA a v rámci analýzy bol vypracovaný aj posudok na výskyt chránených živočíchov. Ako uvádza BROZ, s developerom komunikovali a hoci to nešlo hladko, dohoda padla. Developerovi tak vznikla povinnosť sysle odchytiť, premiestniť a tieto činnosti čiastočne hradiť.

Čiastočne financujú záchranu sysľov práve BROZ, a to v rámci projektu #LIFE_Sysel. Odchytené sysle zamieria do nových domovov na 9 miestach Slovenska, kde už sysle žijú a treba ich kolónie doplniť alebo sysle vymizli a zakladajú sa tu nové sysľoviská. Doteraz bolo odchytených už asi 300 sysľov a každý aktivista je pripravený vytrvať takpovediac do posledného sysľa.

Ide o logisticky náročnú akciu, avšak dohliada na ňu najväčší odborník na sysle na Slovensku Ervín Hapl. Spolupráca prebieha tiež s projektovými partnermi z organizácií Alka Wildlife, ZOO BOJNICE, Prírodovedecká fakulta UK.

Sledujte novinky z Bratislavy na Facebooku, Instagrame alebo ich odoberajte cez e-mail.

Zdieľať Zdieľať na Facebooku Odoslať na WhatsApp Odoslať článok emailom
Sledujte nás na
Google News Bratislavaden.sk