Nedeľa je dňom, keď si pripomíname obete dopravných nehôd. Skúste sa preto na chvíľu zastaviť

nehoda, hasiči, polícia
ilustračné: SITA

Tretiu novembrovú nedeľu vyhlásila Svetová zdravotnícka organizácia za deň, keď si pripomíname obete dopravných nehôd. Tento deň by mal podľa polície zároveň slúžiť ako ponaučenie a varovanie pre všetkých účastníkov cestnej premávky.

V tomto roku na našich cestách podľa štatistík zahynulo už 223 ľudí, z toho bolo 16 cyklistov, 58 chodcov, 26 motocyklistov a 123 vodičov a ich spolujazdcov, uviedla hovorkyňa prezídia Policajného zboru Denisa Baloghová.

„Preputujeme celé hodiny a dni, počas života to môžeme počítať v rokoch. Mobilita dnešného sveta nám ponúka cestovanie ako životný štýl. Radi cestujeme, objavujeme, spoznávame, ideme do cieľa. Sú však momenty, keď sa nám cieľ prudko zmení. Namiesto toho nášho sa nám do cesty postaví úplne nový cieľ, vôľa prežiť, či dokonca túžba ostať aspoň v spomienkach, pokiaľ nám nebolo dopriate prežiť,“ povedal pri príležitosti svetového dňa duchovný ministerstva vnútra Pavol Šajgalík.

Obete dopravných nehôd sa na Slovensku už niekoľko rokov pripomínajú pietnymi aktmi v katolíckych aj evanjelických kostoloch. Tento rok sa uskutočnia v nedeľu 15. novembra o 8. hodine v Považskej Bystrici v katolíckom kostole na sídlisku Rozkvet, o 9. hodine v evanjelickom kostole v Liptovskom Mikuláši a o 10. hodine v evanjelickom chráme Božom v Senici.

Spomínať na obete sa bude aj v katolíckom kostole Sv. Michala archanjela v Nitre o 10. hodine, v evanjelickom kostole na Ulici Dlhý rad v Bardejove o 17. hodine a o 18. hodine v Bratislave v Katedrále Sv. Šebastiána na Peknej ceste.

Ako uviedla Baloghová, v tento deň netreba zabúdať ani na tých, ktorí na mieste dopravných nehôd poskytujú profesionálnu pomoc. „Tí, pred očami ktorých sa odvíjajú ľudské príbehy v niekoľkých minútach: záchranári, hasiči, policajti,“ dodala.

Sledujte novinky z Bratislavy na Facebooku, Instagrame alebo ich odoberajte cez e-mail.

Zdieľať Zdieľať na Facebooku Odoslať na WhatsApp Odoslať článok emailom
Sledujte nás na
Google News Bratislavaden.sk