Výstavba na Šancovej ulici pokračuje. Na mieste, kde roky stojí nedostavaný skelet budovy, už niekoľko týždňov pracujú robotníci.
„Momentálne pokračujú práce na dostavbe skeletu. Harmonogram nadväzujúcich prác je predmetom v súčasnosti prebiehajúceho rokovania s generálnym zhotoviteľom stavby,“ uviedla Olga Petkova, riaditeľka spoločnosti Finep SK, ktorá je investorom projektu.
Rozostavaná budova stojí na frekventovanej Šancovej ulici už roky. V súčasnosti je tam len sedemposchodová kostra budovy, no investor má platné povolenie na 23-podlažnú budovu. Pribudnúť by tam mali byty. Projekt je v súčasnosti v procese posudzovania vplyvov na životné prostredie, výstavbu by totiž chcela firma rozšíriť. Z pôvodnej plochy 11 218 metrov štvorcových chce investor stavbu rozšíriť na 12 419 metrov štvorcových. Investor totiž získal aj nárožnú parcelu medzi ulicami Beskydská a Šancová.
K rozostavanému skeletu preto chce dobudovať ešte rožný objekt, ten by však mal mať už len päť podlaží. Dovedna by tam podľa zverejneného zámeru malo pribudnúť 260 bytov a 199 parkovacích miest. To, či bude investor ozaj stavať v plánovanom rozsahu, firma zatiaľ nespresnila.
„V súčasnosti pokračujeme v prácach v súlade s platným stavebným povolením a kým nebude ukončené konanie o posudzovaní vplyvov na životné prostredie, je predčasné hovoriť o konkrétnych číslach. Každopádne veríme, že postavíme jednu z dominánt Bratislavy, v ktorej budúci obyvatelia nájdu nielen nové byty s výhľadom na celú Bratislavu, ale aj toľko chýbajúce služby v danej lokalite,“ hovorí Petkova.
Začiatkom roka 2015 vznikla proti výstavbe budovy petícia. Za jej spustením stojí poslanec bratislavského Starého Mesta Ondrej Dostál spolu s bratislavským mestským poslancom Gáborom Grendelom. V petícii žiadali, aby investor projekt nezvyšoval a aby postavil len osempodlažnú budovu. Petícia už podľa Dostála nepokračuje, priznáva, že zabrániť výstavbe sa nepodarilo, investor má totiž už roky platné stavebné povolenie na výstavbu 23-podlažnej budovy. Dosiahnuť sa im však podarilo, že zmeny v projekte, teda plánované rozšírenie o rožný objekt, musia prejsť posudzovaním vplyvov na životné prostredie (EIA).
Podľa Dostála sa do tohto procesu zapoja so svojimi pripomienkami. Už v minulosti totiž projektu vyčítali, že výstavba výškovej budovy zhorší už aj tak nevyhovujúcu kvalitu bývania a života v tejto lokalite, zhorší dopravu na Kolibu i dopravnú obslužnosť Šancovej ulice. Navyše im prekáža aj výška budovy, ktorá nezapadne do okolitého prostredia a zhorší niektoré výhľady na Bratislavu.