Nemali sociálne siete, počítače a boli vždy vonku: Takto bratislavské deti kedysi trávili voľný čas

Bratislavské deti trávenie voľna
Foto: ba.foxy.sk, Facebook/ Ružinov náš každodenný, Pedros Maidana, www.facebook.com - koláž Bratislavadeň

Staré fotografie z bratislavských sídlisk vás prenesú do detstva alebo naopak mladej generácii ukážu, ako sa vonku zabávali ich rodičia a starí rodičia.

Ak sa dnes stretne partia detí, natáčajú videá na TikTok, idú do kina alebo si prezerajú spoločne fotografie na mobiloch a sociálnych sieťach. Niektoré deti sa viac stretávajú v online priestore ako naživo a hrajú spolu rôzne počítačové hry.

Pred desiatkami rokov však deti takéto „moderné prístroje“ nepoznali. Viac športovali a voľný čas trávili na čerstvom vzduchu. Vonku boli v každom ročnom období a vždy si našli aktivity, ako sa zabaviť. Poďte sa spolu s nami vrátiť v čase a pozrieť si staré fotografie, ktoré ukazujú, ako sa bratislavské deti zabávali.

Hoci je dnes málo verejných ľadových plôch na území mesta, kedysi to bolo úplne naopak. Na sídliskách ste ich našli hneď niekoľko. To na fotografii ste mohli ešte v roku 1987 nájsť v Dúbravke. Zimné korčuľovanie zabavilo nielen kamarátov, ale i celé rodiny.

Bratislavské deti trávenie voľna
Foto: ba.foxy.sk

Hokej bol obľúbeným športom malých aj veľkých. Ak aj niekto hokej nehral, mohol sa zapojiť medzi obyvateľov, ktorí povzbudzovali mladé nádejné talenty. Chlapcom fandili ich kamaráti, rodina, susedia či spolužiaci v Ružinove.

bratislavské deti trávenie voľna

V Ružinove ešte chvíľu ostaneme. Ak ste vyrastali v tejto mestskej časti, zrejme ste sa hrávali v Areáli hier Radosť Štrkovec pri Štrkoveckom jazere. Na ihrisku sa deti dokázali vyblázniť na preliezačkách alebo hojdačkách, v lete sa čľupkali v bazéniku. Toto ihrisku funguje ešte aj dnes. Staršie deti ocenia plážové volejbalové ihrisko.

Bratislavské deti trávenie voľna
Foto: Facebook/ Ružinov náš každodenný, Pedros Maidana

Poriadna dávka snehu a sánkovačka, aká sa patrí. Chlapci sa spúšťali dolu kopcom počas zimných mesiacov niekedy medzi rokmi 1930 až 1940. Záber vznikol na Petöfiho ulici.

Bratislavské deti trávenie voľna
Foto: Web umenia, Pavol Poljak

Jazero Veľký Draždiak v Petržalke patrilo medzi obľúbené miesta na šantenie po celý rok. V zime sa hrával na ľade hokej a v lete kúpalo. Deti návštevníkov sa mohli rovnako, ako dnes, zabaviť na ihrisku. V areáli jazera sa dá počas letných mesiacov zakúpiť zmrzlina, cigánska či chladené nápoje.

Bratislavské deti trávenie voľna

Boli ste ako dieťa niekedy člnkovať? Kedysi takto rodiny a partie mladých trávili voľné dni a víkendy. Keď bolo pekné počasie, na Železnej studienke sa nielen člnkovalo, ale aj kúpalo. Niektoré rodiny chodievali na toto miesto pešo z Koliby.

Bratislavské deti trávenie voľna

Člnkovalo sa aj v Petržalke. Do jedného člnu sa zmestili traja malí chlapci, ktorí si užívali pekné počasie na vlnách Dunaja.

Bratislavské deti trávenie voľna
Foto: ba.foxy.sk

Stará fotografia zachytáva krásy Mikulášskej ulice a bežného detského dňa v roku 1947. Spolu sa dokázali zahrať staršie i mladšie deti.

Bratislavské deti trávenie voľna

Po škole bolo zvykom chodievať na krúžky. Dievčatá sa venovali napríklad gymnastike, tanečnej či výtvarnej výchove. Dievčatko na fotografii chcelo byť baletkou, v roku 1957 trénovalo s výhľadom na mesto.

Bratislavské deti trávenie voľna

Pripraviť sa, pozor, štart! Malí pretekári súťažili na dopravnom ihrisku na Dunajskej ulici v 70. rokoch. Fandili im rodičia a starší súrodenci.

Bratislavské deti trávenie voľna
Foto: ba.foxy.sk

Na záver sme si pre vás pripravili milú fotografiu, ktorá ukazuje malých čiernych pasažierov. Hoci neukazuje klasické trávenie voľného času, na preplnenej električke sa takto prevážali deti, čo považovali za spôsob zábavy. Záber vznikol niekedy medzi rokmi 1950 až 1960 smerom na futbalový štadión TJ Slovan Bratislava.

Bratislavské deti trávenie voľna
Foto: Web umenia, Jozef Nový

Sledujte novinky z Bratislavy na Facebooku, Instagrame alebo ich odoberajte cez e-mail.

Zdieľať Zdieľať na Facebooku Odoslať na WhatsApp Odoslať článok emailom
Sledujte nás na
Google News Bratislavaden.sk