Používate zastaralý prehliadač, stránka sa nemusí zobraziť správne, môže sa zobrazovať pomaly, alebo môžu nastať iné problémy pri prehliadaní stránky. Odporúčame Vám stiahnuť si nový prehliadač tu.
Nemocnica sv. Michala
SITA
10. januára 2017 Správy BratislavaNovinky z Bratislavy od BratislavaDen.skSITA, © SITA 2017

Nemocnica sv. Michala nesprístupnila dokumenty o tendri, tvrdí Nadácia Zastavme korupciu

Nemocnica sv. Michala nesprístupnila všetky dokumenty, týkajúce sa tendra a nákupu vybavenia spolu za 23 miliónov eur, nadácii Zastavme korupciu. Ako ďalej objasnila nadácia, začiatkom decembra minulého roka požiadala o dokumenty podľa zákona o slobodnom prístupe k informáciám, pričom minulý týždeň dostala zamietavú odpoveď od Ministerstva vnútra SR, ktoré je zriaďovateľom nemocnice.

„Do momentu, kým nemocnica nesprístupní požadované dokumenty, nadácia pozastavuje svoje pôsobenie v pracovnej skupine zriadenej za účelom preskúmania nákupu,“ informovala nadácia v stanovisku. Deklaruje však, že je pripravená vrátiť sa k diskusii v prípade, že nemocnica a rezort vnútra zmenia prístup.

Nadácia Zastavme korupciu od leta minulého roku pracuje na analýze spomínaného tendra. O svojich zisteniach informovala na blogu na stránke Denníka N. V reakcii na analýzu sa 23. novembra 2016 uskutočnilo stretnutie, na ktorom riaditeľ nemocnice Marián Križko deklaroval ochotu sprístupniť všetky dôležité informácie.

„Do dnešného dňa tak však napriek opakovaným žiadostiam neurobil. Odpoveď Nemocnice svätého Michala a rozhodnutie o nesprístupnení informácií, ktoré vydalo ministerstvo vnútra, vyvoláva pochybnosti, či zástupcovia oboch spomenutých inštitúcií dodržiavajú zákon. Ako dôvod nesprístupnenia informácií totiž uvádzajú, že väčšinu z nich nemajú k dispozícii. Nešpecifikujú, prečo ich nemajú k dispozícii, pritom viaceré z požadovaných informácií musia podľa zákona o verejnom obstarávaní uchovávať,“ upozornila v utorok nadácia.

Doklady o výpočte predpokladanej hodnoty zákazky a zápisnicu o vyhodnotení ponúk musia podľa nadácie uchovávať najmenej päť rokov od ukončenia obstarávania. Špecifikácie, ktoré taktiež neboli sprístupnené, majú byť povinnou prílohou zmluvy zverejnenou v centrálnom registri zmlúv. „Sme presvedčení, že zadržiavaním požadovaných informácií Nemocnica sv. Michala a rezort vnútra porušujú zákon. Je proti našim hodnotám zasadať v pracovnej skupine s niekým, kto porušil sľub a nedodržuje zákon,“ vysvetlil dôvod prerušenia pôsobenia v pracovnej skupine riaditeľ nadácie Pavel Sibyla. O sprístupnenie dokumentov sa teraz bude nadácia usilovať právnou cestou.

Ako vysvetlil koncom novembra minulého roka Sibyla, v tendri sa nakupovalo zhruba 900 rôznych položiek. Nadácia mala k dispozícii od Ministerstva zdravotníctva (MZ) SR databázu nákupov rôzneho zdravotníckeho tovaru z minulosti. „Túto databázu sme si doplnili o vlastné údaje, ktoré sú v Centrálnom registri zmlúv, doplnili sme ju o cenníkové ceny od distribútorov, ktoré sú voľne prístupné na internete,“ priblížil Sibyla.

Takýmto spôsobom mohla nadácia porovnať 89 položiek z viac ako 900. „Z tých 89 len štyri sa kúpili pre nemocnicu lacnejšie ako niekedy v minulosti,“ informoval Sibyla. Predraženie tak podľa nadácie vychádza 50 %. „Áno, porovnávali sme len 89 položiek. Lenže tých 89 položiek tvorí až 37 percent objemu zákazky. Celá zákazka bola 22,7 milióna eur,“ upozornil.

Riaditeľ nemocnice Marián Križko vtedy odmietol predraženie a nadáciu označil za politicky motivovanú. „Údaje, ktoré pracovníci tohto združenia podsunuli médiám, sú lživé a zmanipulované. Neodzrkadľujú reálny stav. Podľa mňa v amatérskom a politicky motivovanom materiáli porovnávali úplne rozdielne zariadenia a prístroje, zariadenia a prístroje inej špecifikácie a konfigurácie. Nesedeli im kurzové prepočty, používali ceny bez dane z pridanej hodnoty a ako väčšinu zmluvných referencií používali príklady mimo územia Slovenskej republiky,“ reagoval riaditeľ.

K téme

Témy

Najčítanejšie za týždeň

Neprehliadnite

Bezplatné novinky z Bratislavy raz týždenne:
podmienkami používania a potvrdzujem, že som sa oboznámil s ochranou osobných údajov

Máte tip na článok? Napíšte nám TU

Odporúčame

Copyright © BratislavaDen.sk Všetky práva vyhradené. BratislavaDen.sk si vyhradzuje právo udeľovať súhlas na rozmnožovanie, šírenie a na verejný prenos tohto článku, jeho častí a zverejnených fotografií.

X