Používate zastaralý prehliadač, stránka sa nemusí zobraziť správne, môže sa zobrazovať pomaly, alebo môžu nastať iné problémy pri prehliadaní stránky. Odporúčame Vám stiahnuť si nový prehliadač tu.
Narodne osvetove centrum bratislava 1.jpg
3
Otvoriť Foto TU
Otvoriť galériu
Narodne osvetove centrum Bratislava
1. októbra 2018 Podujatia a akcie Bratislava od Eva Vašková Diskusia()

Neprofesionálni umelci ukážu svoje profesionálne umenie

V bratislavskom Starom Meste sa predstaví rôznorodá umelecká tvorba. Prvý ročník festivalu neprofesionálneho umenia TvorBA presvedčí, že kvalita fotografie, hudby či literatúry sa meria predovšetkým samotným prístupom k tvorbe.

Umenie v tej najúprimnejšej podobe a radosť z tvorivosti, ktorá nemá ani hranice, ani termíny. Aj takto hovoria o festivale TvorBA jeho organizátori z Národného osvetového centra v Bratislave (NOC).

Bratislava je preplnená umením, ale práve tým profesionálnym. Väčšina aktivít z rôznych oblastí neprofesionálneho umenia, ktoré realizujeme, sa dejú priamo v regiónoch a Bratislava zostáva v úzadí. Týmto festivalom sme chceli ukázať bratislavskému publiku umenie v jeho najúprimnejšej podobe. Chcela by som všetkým odkázať, aby si začali užívať svoj voľný čas tvorivo, možno aj na festivale TvorBA,“ približuje festival Tatiana Šišková z Národného osvetového centra.

Narodne osvetove centrum bratislava 3.jpg

Na festivale sa od 11. do 14. októbra predstavia neprofesionálni umelci, ktorí sa stali tými najlepšími v celoštátnych súťažiach vyhlasovaných Národným osvetovým centrom. Vychutnať si umenie bude možné v rôznych druhoch a žánroch. Zaspievajú a zatancujú folkloristi, pre tých najmladších až po tých starších, zahrajú na doskách čo znamenajú svet herci, svoj svet cez objektív, plátno či kameru predstavia fotografi, výtvarníci a filmári.

Festival je tu pre ľudí, ktorí majú radi umenie a zároveň pre tých, ktorí majú talent a chuť robiť umenie. Benefity sú teda na oboch stranách, aj návštevníkov, aj vystupujúcich. Šišková približuje tie pre umelcov: „Vďaka usporiadaniu takéhoto festivalu môžu víťazi celoštátnych súťaží odprezentovať svoju tvorbu v hlavnom meste a súčasne sa inšpirovať ostatnými umeleckými žánrami,či nadviazať spoluprácu s ostatnými kolegami – umelcami.“

Narodne osvetove centrum bratislava 2.jpg

Festivalový program je pripravený na viacerých miestach v Bratislave. TvorBA zavíta do V-klubu, Univerzitnej knižnice v Bratislave, Divadla Malá scéna STU, ale aj do Kina Lumiére, či Kostola Zvestovania Pána.

Národné osvetové centrum aktívne podporuje neprofesionálnu umeleckú tvorbu a záujmovú umeleckú činnosť v rôznych oblastiach. Vytvára priestor pre realizáciu, konfrontáciu či vzdelávanie. Čo ale to neprofesionálne umenie znamená? „Rozdiel medzi profesionálnym a neprofesionálnym umelcom nie je nikde jasne definovaný. Neprofesionálny umelec je ten, ktorý za to nedostáva peniaze? Alebo ten, ktorý nemá vyštudovanú umeleckú školu? Nestáva sa z neprofesionála profesionál dlhoročnými skúsenosťami a praxou? My sa samozrejme riadime určitými pravidlami, ale v podstate je pre nás dôležité, že ten, kto chce umelecky tvoriť, má to mať umožnené a má mať na to priaznivé podmienky. A nakoniec, každý profesionálny umelec začínal ako neprofesionál...,“ uzatvára Šišková.

Na festivale neprofesionálneho umenia TvorBA sa odprezentuje 600 umelcov z celého Slovenska. Dáte sa na Tvorbu aj vy?

Narodne osvetove centrum bratislava 1.jpg

K téme

Témy

Najčítanejšie za týždeň

Neprehliadnite

Bezplatné novinky z Bratislavy raz týždenne:
podmienkami používania a potvrdzujem, že som sa oboznámil s ochranou osobných údajov

Máte tip na článok? Napíšte nám TU

Diskusia

Odporúčame

Copyright © BratislavaDen.sk Všetky práva vyhradené. BratislavaDen.sk si vyhradzuje právo udeľovať súhlas na rozmnožovanie, šírenie a na verejný prenos tohto článku, jeho častí a zverejnených fotografií.

X