Používate zastaralý prehliadač, stránka sa nemusí zobraziť správne, môže sa zobrazovať pomaly, alebo môžu nastať iné problémy pri prehliadaní stránky. Odporúčame Vám stiahnuť si nový prehliadač tu.
Tipy na články: [email protected]
Narodne osvetove centrum bratislava 1.jpg
3
Otvoriť Foto TU
Otvoriť galériu
Narodne osvetove centrum Bratislava
1. októbra 2018 Podujatia a akcie Bratislava od Eva Vašková Diskusia()

Neprofesionálni umelci ukážu svoje profesionálne umenie

V bratislavskom Starom Meste sa predstaví rôznorodá umelecká tvorba. Prvý ročník festivalu neprofesionálneho umenia TvorBA presvedčí, že kvalita fotografie, hudby či literatúry sa meria predovšetkým samotným prístupom k tvorbe.

Umenie v tej najúprimnejšej podobe a radosť z tvorivosti, ktorá nemá ani hranice, ani termíny. Aj takto hovoria o festivale TvorBA jeho organizátori z Národného osvetového centra v Bratislave (NOC).

Bratislava je preplnená umením, ale práve tým profesionálnym. Väčšina aktivít z rôznych oblastí neprofesionálneho umenia, ktoré realizujeme, sa dejú priamo v regiónoch a Bratislava zostáva v úzadí. Týmto festivalom sme chceli ukázať bratislavskému publiku umenie v jeho najúprimnejšej podobe. Chcela by som všetkým odkázať, aby si začali užívať svoj voľný čas tvorivo, možno aj na festivale TvorBA,“ približuje festival Tatiana Šišková z Národného osvetového centra.

Narodne osvetove centrum bratislava 3.jpg

Na festivale sa od 11. do 14. októbra predstavia neprofesionálni umelci, ktorí sa stali tými najlepšími v celoštátnych súťažiach vyhlasovaných Národným osvetovým centrom. Vychutnať si umenie bude možné v rôznych druhoch a žánroch. Zaspievajú a zatancujú folkloristi, pre tých najmladších až po tých starších, zahrajú na doskách čo znamenajú svet herci, svoj svet cez objektív, plátno či kameru predstavia fotografi, výtvarníci a filmári.

Festival je tu pre ľudí, ktorí majú radi umenie a zároveň pre tých, ktorí majú talent a chuť robiť umenie. Benefity sú teda na oboch stranách, aj návštevníkov, aj vystupujúcich. Šišková približuje tie pre umelcov: „Vďaka usporiadaniu takéhoto festivalu môžu víťazi celoštátnych súťaží odprezentovať svoju tvorbu v hlavnom meste a súčasne sa inšpirovať ostatnými umeleckými žánrami,či nadviazať spoluprácu s ostatnými kolegami – umelcami.“

Narodne osvetove centrum bratislava 2.jpg

Festivalový program je pripravený na viacerých miestach v Bratislave. TvorBA zavíta do V-klubu, Univerzitnej knižnice v Bratislave, Divadla Malá scéna STU, ale aj do Kina Lumiére, či Kostola Zvestovania Pána.

Národné osvetové centrum aktívne podporuje neprofesionálnu umeleckú tvorbu a záujmovú umeleckú činnosť v rôznych oblastiach. Vytvára priestor pre realizáciu, konfrontáciu či vzdelávanie. Čo ale to neprofesionálne umenie znamená? „Rozdiel medzi profesionálnym a neprofesionálnym umelcom nie je nikde jasne definovaný. Neprofesionálny umelec je ten, ktorý za to nedostáva peniaze? Alebo ten, ktorý nemá vyštudovanú umeleckú školu? Nestáva sa z neprofesionála profesionál dlhoročnými skúsenosťami a praxou? My sa samozrejme riadime určitými pravidlami, ale v podstate je pre nás dôležité, že ten, kto chce umelecky tvoriť, má to mať umožnené a má mať na to priaznivé podmienky. A nakoniec, každý profesionálny umelec začínal ako neprofesionál...,“ uzatvára Šišková.

Na festivale neprofesionálneho umenia TvorBA sa odprezentuje 600 umelcov z celého Slovenska. Dáte sa na Tvorbu aj vy?

Narodne osvetove centrum bratislava 1.jpg

Odporúčané články

Témy

Najčítanejšie za týždeň

Neprehliadnite

Bezplatné novinky z Bratislavy raz týždenne:
podmienkami používania a potvrdzujem, že som sa oboznámil s ochranou osobných údajov

Diskusia

Odporúčame

Copyright © BratislavaDen.sk Všetky práva vyhradené. BratislavaDen.sk si vyhradzuje právo udeľovať súhlas na rozmnožovanie, šírenie a na verejný prenos tohto článku, jeho častí a zverejnených fotografií.

Zavrieť

Web obsahuje cookies. Prevádzkovateľ webu nezbiera žiadne osobné údaje, ak nie ste registrovaný. Web obsahuje prvky tretích strán. Viac k: Ochrana osobných údajov a cookies

X