O netopieroch kolujú dva mýty. Žijú všade okrem Antarktídy, Arktídy a niekoľkých ostrovov.
Výskyt netopierov si najčastejšie spájame s jaskyňami alebo strašidelnými hradmi. Vedeli ste však, že tieto lietajúce zvieratá môžete vidieť aj v bratislavských mestských lesoch, a nepotrebujete pritom vyhľadať žiadnu jaskyňu či tmavý bunker?
Netopiere na Slovensku sa živia hmyzom, no počas zimy ho nie je dostatok. Netopiere nemigrujú do teplých krajín ako niektoré vtáky, no uložia sa na zimný spánok.
Nočné živočíchy
Poznáme druhy, ktoré sa živia nektárom, bylinkami alebo hmyzom. Niektoré druhy pijú krv, no žijú v Severnej Amerike. Netopiere dokážu premeniť predné nohy na krídla. Majú malé telo, pevnú kostru a tenké krídla. Dokážu letieť rýchlosťou 160 km za hodinu.
V tme sa orientujú pomocou odrazu nimi vyslaných vysokofrekvenčných zvukov. Tieto zvuky idú z hrtana, vysielajú sa cez nos alebo ústa. Ozvenu zvuku zachytia uši a to, ako je nejaký predmet vzdialený, rozoznávajú podľa času návratu zvuku.
Existuje vyše 1200 druhov netopierov, na Slovensku ich máme 28. V bratislavských mestských lesoch sa napočítalo 19 druhov. Netopierom vyhovuje bezzásahový režim – potrebujú staré dutiny, veľa hmyzu, lúky či otvorený priestor.
Sčítanie netopierov
Počas zimného spánku sa vedia odborníci dostať najbližšie k netopierom a môžu ich poriadne spočítať. Spia v dutinách, škárach, stavbách či vojenských bunkroch.
Chcete vidieť netopierov? Stačí, ak vyjdete za súmraku von, napríklad k vode, kde netopiere lietajú. Mnohé z nich žijú v blízkosti ľudí a môžete ich stretnúť i počas večernej prechádzky mestom. Niekedy upozornia na svoju prítomnosť zvukmi.
Na videu nižšie hovorí o netopieroch viac lesný pedagóg. Uvidíte, ako vyzerá ucháč svetlý či to, ako prebieha sčítanie v bývalej ľadovni. Exkrementy netopierov vedia dopomôcť pri pestovaní krajších paradajok.