Netradičná električka v Petržalke: Špeciálna električka bude merať funkčnosť vedenia po meste

Netradicna elektricka kolaz titulka dpb.jpg
Zdroj foto: dpb

Vedeli ste, že do Petržalky môžu premávať len obojsmerné električky? Je to tak preto, že na konci trate nie je bežné slučkové obratisko, ale iba koľajová spojka.

Špeciálna električka typu T3 mala byť pôvodne vyradená z vozidlového parku už pred takmer 30 rokmi. Dopravný podnik ju však v 90. rokoch minulého storočia opravil a tak sa z nej stala plne funkčná meracia električka. Električka musela prejsť drobnými úpravami a boli do nej zabudované špeciálne zariadenia, ktoré slúžia na merania parametrov trolejových vedení električkových tratí.

Úlohou električky je zaznamenať parametre električkových tratí z hľadiska spôsobilosti a funkčnosti trakčného vedenia na bezpečnú prevádzku. Prostredníctvom nej je možné sledovať napríklad aj správnu výšku troleja nad koľajnicami, kľukatosť troleja, jeho sklon alebo aj rázy v troleji, aby bola jazda čo najkomfortnejšia. Tak isto je využívaná aj pri preberaní nových alebo zrekonštruovaných električkových tratiach. Vďaka nej dopravný podnik dokáže lepšie zistiť prípadné nedostatky.

Električka vykonáva merania po meste počas dňa, len na električkovej trati do Petržalky v noci a to preto, že meracia električka je jednosmerná. Takže po nočnej kontrole trakčného vedenia v Petržalke musí jednosmerná električka zacúvať späť do centra mesta. Jednotlivé merania sa medzi ročnými obdobiami vyhodnocujú aj z dôvodu meniacej sa teploty vzduchu. Akonáhle DPB zistí nedostatky, naplánuje opravu trakčného vedenia.

Netradicna elektricka 2.jpg
Zdroj foto: dpb
Netradicna elektricka 2.jpg
Zdroj foto: dpb
Netradicna elektricka 2.jpg
Zdroj foto: dpb

Sledujte novinky z Bratislavy na Facebooku, Instagrame alebo ich odoberajte cez e-mail.

Zdieľať Zdieľať na Facebooku Odoslať na WhatsApp Odoslať článok emailom
Sledujte nás na
Google News Bratislavaden.sk