Nevyhadzujte jedlo a nakŕmte iných: Po Bratislave sú rozmiestnené komunitné chladničky

plytvanie jedlom, Free food
Foto: Facebook/ Free food, Gettyimages - koláž Bratislavadeň

Jedlo nemusí skončiť iba v smetnom koši, ale môže poslúžiť ako strava pre druhých ľudí. Dajte mu druhú šancu s projektom komunitných chladničiek od občianskeho združenia Free Food.

Ruku na srdce – koľko potravín z vašej domácnosti skončí za týždeň v smetnom koši? Plytvanie potravinami vplýva negatívne na životné prostredie a spolu s nimi sa „vyhodia“ aj prírodné zdroje ako sú voda, pôda, energie a práca, ktoré sa spotrebujú pri pestovaní či distribúcii jedla.

Ide o celosvetový problém. Ako uvádza združenie na svojom webe, medzi odpadkami končí 30 % všetkých obilnín, 20 % mliečnych výrobkov, 45 % zeleniny a ovocia či 20 % mäsa. Ak by sme sa mali pozrieť na celkový účet za produkciu nedojedených potravín, dostaneme sumu 2,6 bilióna dolárov.

163 kg odpadu na obyvateľa

Slováci každý rok vyprodukujú približne 0,86 milióna ton odpadu z potravín, čo predstavuje zhruba 163 kg na obyvateľa. Podľa tvrdení občianskeho združenia 9 % domácností vyhadzuje potraviny do koša denne, ide najčastejšie o ovocie, zeleninu, chlieb, pečivo, varené jedlo a mliečne výrobky.

Free Food sa pokúša dať svojimi projektmi jedlu druhú šancu. V roku 2014 občianske združenie počas Ekotopfilmu predstavilo prvýkrát verejné chladničky.

Projekt nebolo možné realizovať, pretože chladničky musí podľa legislatívy spravovať potravinársky podnik a museli by byť v priestore reštaurácií alebo kaviarní.

Plytvanie jedlom, Free food
Verejná chladnička na jedlo. Foto: Facebook/ Free food

Prvá komunitná chladnička

Oveľa lepšie dopadol ďalší pokus v roku 2017, kedy sa v Novej Cvernovke otvorila prvá komunitná chladnička. „Komunitná chladnička je alternatívou verejnej chladničky, nestojí však na ulici, ale je súčasťou priestoru, ktorý zdieľa určitá skupina ľudí,“ vysvetľuje združenie na webe.

V Novom Meste slúži chladnička ľuďom, ktorí bývajú alebo pracujú v priestoroch Novej Cvernovky. Do chladničky môže každý jedlo nielen dávať, ale si aj z neho vziať.

Ďalšie chladničky

Cieľom občianskeho združenia je rozširovať sieť komunitných chladničiek. V novembri minulého roku sa podarilo osadiť dve chladničky na internátoch v Mlynskej doline.

Študenti, ktorí sa učia do noci a budú mať chuť na niečo pod zub, alebo naopak, nestihnú dojesť večeru, môžu využiť „služby“ týchto chladničiek. Za projektom stojí Michaela Prablesková.

V roku 2019, keď myšlienka na projekt vznikla, Michaela ešte bývala na bratislavských internátoch. Často sa jej stávalo, že cestovala na víkend domov a zostali jej potraviny, s ktorými nevedela, čo spraviť. Všimla si rovnaký problém u viacerých študentov a napadlo jej zriadiť chladničku na zdieľanie potravín.

Plytvanie jedlom, Free food
Komunitná chladnička. Foto: Facebook/ Free food

Sledujte novinky z Bratislavy na Facebooku, Instagrame alebo ich odoberajte cez e-mail.

Zdieľať Zdieľať na Facebooku Odoslať na WhatsApp Odoslať článok emailom
Sledujte nás na
Google News Bratislavaden.sk