Newyorské metro ožije v bratislavskej Galérii Medium

Manhattan galéria Slovensko ilustračná pixabay.jpg
ilustračná foto : pixabay

Galéria Vysokej školy výtvarných umení (VŠVU) na Hviezdoslavovom námestí vo štvrtok 4. októbra o 18. hodine slávnostne otvorí výstavu Underground images (Obrazy podzemia), ktorá prinesie plagáty z metra vytvorené na Škole vizuálnych umení v New Yorku od roku 1947 až po súčasnosť.

Podľa ďalších informácií z galérie, diela od viac ako 30 autorov v kurátorskom výbere Anthonyho P. Rhodesa na štvrtkovej vernisáži predstaví grafický dizajnér Róbert Paršo. Výstava bude záujemcom prístupná od piatku do 28. októbra.

Spoločná výstava Školy vizuálnych umení (SVA) v New Yorku a Galérie Medium v Bratislave prinesie výber 64 plagátov z množstva plagátov vytvorených na SVA špeciálne na ich vystavovanie v rozsiahlom systéme newyorského metra. Ponúkne tak náhľad do histórie školy a smerovania jej fakulty dizajnu a ilustrácie. SVA už od 50. rokov 20. storočia ako prvá akademická inštitúcia v USA začala v snahe prilákať nových študentov používať alternatívne spôsoby práce, a tak sa rozhodla využiť nástupištia newyorského metra na plagátovú reklamu.

Komunikácia prostredníctvom plagátu

Mnohé vytvorili dnes už legendárni umelci, ako sú Ivan Chermayeff, Milton Glaser a George Tscherny, pripomína v tlačovej správe k výstave Galéria Medium. Kurátorom výstavy je výkonný viceprezident SVA Anthony P. Rhodes, ktorý je tvorivým riaditeľom školy pre oblasť plagátov od roku 2007. Výstava je sprievodným programom 10. Trienále plagátu Trnava, medzinárodnej súťažnej výstavy, ktorá vyzdvihuje grafický dizajn a vizuálnu komunikáciu prostredníctvom plagátu.

Škola vizuálnych umení v New Yorku patrí už 70 rokov medzi popredné inštitúcie zamerané na vzdelávanie umelcov, dizajnérov. Jej učiteľský zbor pozostáva z aktívne tvoriacich profesionálov. Jej priestory na Manhattane navštevuje 6 000 študentov a absolvovalo ju takmer 37 tisíc študentov zo 75 krajín sveta. Podľa odborníkov predstavuje aj jednu z najvplyvnejších umeleckých komunít na svete.

Galéria Medium je otvorená denne okrem pondelkov, v utorok a štvrtok od 12. do 19. hodiny a v stredu, piatok a cez víkend od 10:00 do 17:00. Viac informácií možno nájsť na webstránke galérie.

Sledujte novinky z Bratislavy na Facebooku, Instagrame alebo ich odoberajte cez e-mail.

Zdieľať Zdieľať na Facebooku Odoslať na WhatsApp Odoslať článok emailom
Sledujte nás na
Google News Bratislavaden.sk