Nezabudnite na sčítanie: Bratislava má už viac ako 380-tisíc ľudí, najviac sčítaných majú Jarovce

Bratislava výhlad mesto prijmy
Foto: ilustračné, GettyImages

Z väčších mestských častí má najviac sčítaných obyvateľov Dúbravka, Petržalka a Karlova Ves.

V Bratislave sa už sčítalo viac ako 380-tisíc ľudí, najviac sčítaných má mestská časť Jarovce. V tlačovej správe o tom informovala hovorkyňa hlavného mesta Katarína Rajčanová.

Aktuálne je sčítaných 382 100 Bratislavčaniek a Bratislavčanov. Najlepšie si v sčítaní vedú z menších mestských častí Jarovce, ktoré prekročili hranicu 90 percent, Rusovce a Čunovo, kde je sčítaných viac ako 80 percent obyvateľov,” uviedla hovorkyňa.

V prípade, ak sa vám nezobrazil zdieľaný obsah nad týmto textom kliknite sem

Z väčších mestských častí má najviac sčítaných obyvateľov Dúbravka, Petržalka a Karlova Ves, ktoré sčítali viac ako 76 percent z trvalo bývajúcich obyvateľov. „Ostatné mestské časti sa percentuálne pohybujú v rozmedzí 70-80 percent,“ doplnila.

Jedinečná možnosť

Máme jedinečnú možnosť napraviť sčítanie obyvateľov v Bratislave, ktoré sa pred desiatimi rokmi nepodarilo. Ďalšia takáto možnosť sa nám naskytne opäť až o desať rokov, preto prosím všetkých, ktorí sa ešte nesčítali, aby si našli pár minút a pomocou jednoduchého online dotazníka tak urobili,“ apeluje primátor Matúš Vallo.

V prípade, ak sa vám nezobrazil zdieľaný obsah nad týmto textom kliknite sem

Pre Bratislavu je tohtoročné sčítanie veľmi dôležité, nakoľko má možnosť sčítať obyvateľov nanovo a získať spravodlivé financie, o ktoré bola ukrátená pri poslednom sčítaní v roku 2011.

Bratislava môže tohtoročným sčítaním získať až desať miliónov eur ročne, za ktoré by mesto mohlo napríklad vysadiť 13-tisíc stromov, opraviť 111-tisíc metrov štvorcových ciest a chodníkov alebo postaviť 13-20 kilometrov cyklotrás v kombinácii intravilán a extravilán,“ konštatuje magistrát.

Postupné dosčítavanie

Nakoľko epidemická situácia nedovoľovala mať stacionárnych asistentov, ktorí by vykonávali asistované sčítanie, od apríla by malo byť postupné dosčítavanie obyvateľov, keď by asistenti chodili na požiadanie do domácností (napr. k seniorom) a pomáhali im sčítať sa.

Presné informácie, ktoré budú v súlade s nariadeniami hlavného hygienika, zverejní Štatistický úrad SR v najbližších dňoch.

Tí, ktorí nemajú možnosť sčítať sa, nemusia sa obávať, pretože práve toto obdobie dosčítavania im umožní sčítať sa za pomoci mestských častí a ich asistentov až do 31.októbra,“ vysvetľuje samospráva a dodáva, že do konca marca je stále priestor na elektronické sčítanie, čo je najrýchlejšie a zároveň aj najpohodlnejšie.

V prípade, ak sa vám nezobrazil zdieľaný obsah nad týmto textom kliknite sem

Sledujte novinky z Bratislavy na Facebooku, Instagrame alebo ich odoberajte cez e-mail.

Zdieľať Zdieľať na Facebooku Odoslať na WhatsApp Odoslať článok emailom
Sledujte nás na
Google News Bratislavaden.sk