Používate zastaralý prehliadač, stránka sa nemusí zobraziť správne, môže sa zobrazovať pomaly, alebo môžu nastať iné problémy pri prehliadaní stránky. Odporúčame Vám stiahnuť si nový prehliadač tu.
Dan z nehnutelnosti januar bratislava.jpg
1
Otvoriť Foto TU
Otvoriť galériu
Foto: ilustračné, gettyimages
29. januára 2019 Správy BratislavaOznamy a dôležité informácie od BratislavaDen.skTS BratislavaDen.sk Diskusia()

Nezabudnite podať daňové priznanie k dani z nehnuteľnosti. Podať ho môžete aj počas nestránkových dní

Hlavné mesto SR Bratislava ako správca dane z nehnuteľnosti upozorňuje občanov a právnické osoby, aby podali do konca januára daňové priznanie k dani z nehnuteľnosti, ak nastala akákoľvek zmena v porovnaní s uplynulým obdobím.

V tomto roku sa na dani z nehnuteľnosti nič meniť nebude, ani sadzby, úľavy či zníženia dane.

Do konca januára majú povinnosť podať daňové priznanie všetci občania, ktorí kúpili, predali, darovali, dostali do daru nehnuteľnosť, alebo tí, ktorí skolaudovali rozostavanú nehnuteľnosť. V prípade dedičstva sa daňové priznanie podáva do 30 dní od právoplatnosti rozhodnutia o dedičstve.

Hlavné mesto vyjde Bratislavčanom v ústrety a zvýši počet úradných hodín. Daňové priznanie tak bude možné podať aj počas nestránkových dní.

Rozšírené úradné hodiny v poslednom januárovom týždni:

  • v pondelok 8.00 – 17.00 hod.;
  • v utorok 8.00 – 16.00 hod. (štandardne nestránkový deň);
  • v stredu 8.00 – 17.00 hod.;
  • vo štvrtok 8.00 – 18.00 hod. (štandardne nestránkový deň).

Daňovník si nemusí v priznaní k dani z nehnuteľnosti sám vypočítavať daň z nehnuteľnosti. Musí však uviesť číslo parcely, výmeru pozemku, orientačné číslo a súpisné číslo pri stavbách, zastavanú plochu stavby, počet podlaží, číslo bytu pri bytoch, podlahovú plochu bytu, nebytového priestoru. Údaje sú uvedené v liste vlastníctva k nehnuteľnosti alebo v rozhodnutí katastrálneho odboru, Okresného úradu Bratislava, prípadne v zmluve, ktorou nadobudol nehnuteľnosť.

V prípade bezpodielového vlastníctva manželov podáva priznanie len jeden z manželov. V prípade spoluvlastníkov podávajú vlastníci daňové priznanie buď každý do výšky svojho podielu alebo na základe dohody spoluvlastníkov podá daňové priznanie jeden z nich.

Pokuta za nepodanie daňového priznania v lehote je od 5 do 3 000 eur, podľa závažnosti priestupku. Do predmetu zdanenia patria okrem stavieb, bytov, nebytových priestorov a pozemkov, napríklad aj stavby podzemných garáží, ambulantných stánkov a prenosných trafostaníc. Najčastejšie chyby, ktorých sa daňovníci dopúšťajú, sú: chýba podpis daňovníka, neboli vyplnené priľahlé pozemky či nesprávne zaradenie nehnuteľnosti pri právnických osobách a pod.

Priznanie k dani z nehnuteľnosti je možné podať klasicky poštou, osobne alebo elektronicky

K elektronickému podaniu je potrebné mať elektronický občiansky preukaz a službu je možné vybaviť na tomto portáli. Okrem elektronickej formy je stále možné podať daňové priznanie klasicky poštou alebo ho daňovník podá osobne v podateľni oddelenia miestnych daní a poplatkov. V prípade, že sa daňovník rozhodne podať daňové priznanie osobne, odporúčame vziať si so sebou výpis z katastra, aby mal daňovník so sebou všetky údaje, ktoré bude vypĺňať. Ak daňovník podáva priznanie k dani z nehnuteľnosti poštou, je dobré uviesť email alebo telefonický kontakt. V prípade potreby bude kontaktovaný.

Každoročne si občania splnenie tejto povinnosti nechávajú na poslednú chvíľu a preto i tento rok vyjde mesto občanom v ústrety a posledný januárový týždeň rozšíri a predĺži stránkové hodiny.

Všetky informácie ako aj formuláre a tlačivá si môžu daňovníci pozrieť a stiahnuť z webovej stránky hlavného mesta v sekcii dane alebo na tejto stránke mesta.

K téme

Témy

Najčítanejšie za týždeň

Neprehliadnite

Bezplatné novinky z Bratislavy raz týždenne:
podmienkami používania a potvrdzujem, že som sa oboznámil s ochranou osobných údajov

Máte tip na článok? Napíšte nám TU

Diskusia

Odporúčame

Copyright © BratislavaDen.sk Všetky práva vyhradené. BratislavaDen.sk si vyhradzuje právo udeľovať súhlas na rozmnožovanie, šírenie a na verejný prenos tohto článku, jeho častí a zverejnených fotografií.

X