Nezabudnite podať daňové priznanie k dani z nehnuteľností v Bratislave

Nehnutelnost byty domy najomne byvanie
Foto: ilustračné, GettyImages

Priznanie k dani z nehnuteľnosti podávajú len tí, ktorým pribudla nehnuteľnosť alebo nastala zmena oproti vlaňajšiemu roku.

Daňové priznanie k dani z nehnuteľností v Bratislave je potrebné podať do konca januára. Ako informuje hovorkyňa magistrátu Dagmar Schmucková, do konca januára majú povinnosť podať daňové priznanie všetci, ktorí minulý rok v hlavnom meste kúpili nehnuteľnosť, predali ju, darovali, či dostali do daru alebo tí, ktorí skolaudovali rozostavanú nehnuteľnosť.

Priznanie k dani z nehnuteľnosti teda podávajú len tie fyzické a právnické osoby, ktorým pribudla nehnuteľnosť alebo nastala zmena oproti vlaňajšiemu roku,“ poznamenala.

Podávanie daňového priznania

Podať daňové priznanie je potrebné v prípade nadobudnutia nových nehnuteľnosti, zmeny vlastníckych vzťahov k pôvodnej nehnuteľnosti alebo v prípade dedičstva – rozdelenia na nových spoluvlastníkov.

V prípade dedičstva sa daňové priznanie podáva do 30 dní od právoplatnosti rozhodnutia o dedičstve. „V prípade bezpodielového vlastníctva manželov podáva priznanie len jeden z manželov,“ dodala.

V prípade spoluvlastníkov podávajú vlastníci daňové priznanie buď každý do výšky svojho podielu, alebo na základe dohody spoluvlastníkov jeden z nich.

Správne vyplnenie tlačiva

Pre správne vyplnenie daňového priznania je podľa hovorkyne dôležité uviesť číslo parcely, orientačné číslo a súpisné číslo pri stavbách, číslo bytu pri bytoch a najmä výmeru nehnuteľnosti.

Výpočet výšky dane sa odvíja od sadzby dane určenej pre daný typ nehnuteľnosti a jej výmery,“ vysvetlila Schmucková.

Údaje sú uvedené v liste vlastníctva k nehnuteľnosti alebo v rozhodnutí odboru katastra nehnuteľnosti, či v zmluve, ktorou nadobudol nehnuteľnosť. Daňové priznanie je možné podať osobne, poštou alebo elektronicky.

Sledujte novinky z Bratislavy na Facebooku, Instagrame alebo ich odoberajte cez e-mail.

Zdieľať Zdieľať na Facebooku Odoslať na WhatsApp Odoslať článok emailom
Sledujte nás na
Google News Bratislavaden.sk