Nezabudnuteľné budovy socializmu: Ako vyzerali nákupné centrá Prior, Baťa či Avion?

Nákupné centrá za socializmu

Pre Bratislavčanov nie sú názvy nákupných centier ako Avion, Central či OD Tesco určite ničím neznámym. Avšak názvy ako Veľký Baťa, Prior či Obchodný dom Ružinov už mladšej generácii veľa nehovoria. Nech je váš vek akýkoľvek, poďte si s nami zaspomínať na socialistických „predchodcov“ niekoľkých nákupných centier.

Masívna výstavba, rekonštrukcie, zmenené názvy budov a ulíc. Od zániku socializmu v roku 1989 sa mnohé v hlavnom meste zmenilo. Za uplynulých 29 rokov je jednou z najvýraznejších zmien výstavba nových nákupných centier a rekonštrukcia tých pôvodných. Vybrali sme niekoľko starých fotografií piatich nákupných centier. Spoznáte niektoré z nich?

Obchodný dom Ružinov

Mnohí obyvatelia mestskej štvrte Ružinov si nad jeho osudom povzdychnú. Kým v socializme patril medzi TOP nákupné centrá v Bratislave, v 21. storočí ostal na jeho mieste zanedbaný skelet budovy, známy aj pod prezývkou Hirošima.

Obchodny dom ruzinov.jpg
Obchodný dom Ružinov. Foto: www.facebook.com

Prior

Alebo dnešné Tesco na Kamennom námestí. Súčasťou nadčasovej architektúry boli hodiny so zvonkohrou a modernosť budove dodávala novinka v podobe eskalátorov. Obchodný dom zo 60. rokov stojí podnes, momentálne prebieha rekonštrukcia jeho okolia – Kamenného námestia.

Vianočná výzdoba v Priore na Kamennom námestí.
Vianočná výzdoba v Priore na Kamennom námestí. Foto: www.facebook.com
rior na Kamennom námestí.
Prior na Kamennom námestí. Foto: www.facebook.com - OZ Bratislavské rožky

Veľký Baťa

Pri Michalskom moste stál kedysi slávny Dom služby Baťa, no domáci ho poznali najmä pod menom Veľký Baťa. Ide o najstarší obchodný dom v Bratislave – bol postavený v roku 1931. Predávali sa v ňom napríklad pančuchy, obuv či kufre. Okrem predaja ponúkal i služby, dámy si tu mohli odskočiť na pedikúru alebo opraviť svoju kožušinu.

Od roku 2005 je z niekdajšieho Veľkého Baťu Obchodný dom Alizé.
Od roku 2005 je z niekdajšieho Veľkého Baťu Obchodný dom Alizé. Foto: www.facebook.com

Avion

Nie je Avion ako Avion. Názov, ktorý dnes označuje nákupné centrum blízko letiska, bol kedysi názvom pre inú budovu. Pôvodný Avion stál na Americkom námestí a bol to obytný a obchodný blok.

Pôvodný Avion.
Pôvodný Avion. Foto: www.facebook.com

Central

Na obrázku môžete vidieť obľúbený bufet Central, ktorý stál na rohu Krížnej ulice a Trnavskej cesty. Bol otvorený v roku 1965 a zakúpiť sa v ňom dali studené i teplé jedlá. Z jeho názvu pochádza i názov dnešného nákupného centra nachádzajúceho sa na Trnavskom mýte – OC Central.

Obľúbený bufet Central na Trnavskom mýte.
Obľúbený bufet Central na Trnavskom mýte. Foto: www.facebook.com

Sledujte novinky z Bratislavy na Facebooku, Instagrame alebo ich odoberajte cez e-mail.

Zdieľať Zdieľať na Facebooku Odoslať na WhatsApp Odoslať článok emailom
Sledujte nás na
Google News Bratislavaden.sk