Pre Bratislavčanov nie sú názvy nákupných centier ako Avion, Central či OD Tesco určite ničím neznámym. Avšak názvy ako Veľký Baťa, Prior či Obchodný dom Ružinov už mladšej generácii veľa nehovoria. Nech je váš vek akýkoľvek, poďte si s nami zaspomínať na socialistických „predchodcov“ niekoľkých nákupných centier.
Masívna výstavba, rekonštrukcie, zmenené názvy budov a ulíc. Od zániku socializmu v roku 1989 sa mnohé v hlavnom meste zmenilo. Za uplynulých 29 rokov je jednou z najvýraznejších zmien výstavba nových nákupných centier a rekonštrukcia tých pôvodných. Vybrali sme niekoľko starých fotografií piatich nákupných centier. Spoznáte niektoré z nich?
Obchodný dom Ružinov
Mnohí obyvatelia mestskej štvrte Ružinov si nad jeho osudom povzdychnú. Kým v socializme patril medzi TOP nákupné centrá v Bratislave, v 21. storočí ostal na jeho mieste zanedbaný skelet budovy, známy aj pod prezývkou Hirošima.

Prior
Alebo dnešné Tesco na Kamennom námestí. Súčasťou nadčasovej architektúry boli hodiny so zvonkohrou a modernosť budove dodávala novinka v podobe eskalátorov. Obchodný dom zo 60. rokov stojí podnes, momentálne prebieha rekonštrukcia jeho okolia – Kamenného námestia.


Veľký Baťa
Pri Michalskom moste stál kedysi slávny Dom služby Baťa, no domáci ho poznali najmä pod menom Veľký Baťa. Ide o najstarší obchodný dom v Bratislave – bol postavený v roku 1931. Predávali sa v ňom napríklad pančuchy, obuv či kufre. Okrem predaja ponúkal i služby, dámy si tu mohli odskočiť na pedikúru alebo opraviť svoju kožušinu.

Avion
Nie je Avion ako Avion. Názov, ktorý dnes označuje nákupné centrum blízko letiska, bol kedysi názvom pre inú budovu. Pôvodný Avion stál na Americkom námestí a bol to obytný a obchodný blok.

Central
Na obrázku môžete vidieť obľúbený bufet Central, ktorý stál na rohu Krížnej ulice a Trnavskej cesty. Bol otvorený v roku 1965 a zakúpiť sa v ňom dali studené i teplé jedlá. Z jeho názvu pochádza i názov dnešného nákupného centra nachádzajúceho sa na Trnavskom mýte – OC Central.
