Bratislavu zaplavil silný chemický zápach, no úradom sa stále nepodarilo určiť jeho presný pôvod. Obyvatelia hlásili nepríjemný smrad na viacerých miestach, pričom niektorí mali zdravotné problémy. Jedna zo škôl musela dokonca prerušiť vyučovanie. Ministerstvo vnútra tvrdí, že zápach by nemal byť nebezpečný, no verejnosť ostáva bez odpovedí.
Bratislavčania zostali v stredu a vo štvrtok znepokojení po tom, čo sa mestom začal šíriť silný chemický zápach pripomínajúci unikajúci plyn. Hlásenia o nepríjemnom smradu prichádzali z viacerých mestských častí – od Rače cez Nové Mesto až po Staré Mesto, Dúbravka, Kramáre, Lamač či dokonca Malacky a Stupavu.
Informuje o tom aj Denník N. s tým, že Ministerstvo vnútra sa k situácii vyjadrilo až vo štvrtok podvečer, pričom len oznámilo, že zápach „by nemal byť nebezpečný“. Kľúčová otázka – čo presne ľudia dýchajú – však ostala nezodpovedaná.
Na infolinku Slovenského plynárenského priemyslu (SPP) volalo viac ako 500 ľudí, ktorí sa obávali úniku plynu. No SPP – distribúcia tvrdila, že žiadny únik nezaznamenala. „Nenašiel sa jediný štátny orgán, ktorý by priebežne informoval, čo sa v Bratislave deje a či je únik nebezpečný – alebo v prípade, že nejde o nebezpečnú situáciu, aby ľudí upokojoval,“ píše Denník N.
Nešlo len o smrad
Nešlo pritom len o nepríjemný smrad. V Strednej odbornej škole masmediálnych a informačných štúdií v Rači museli v stredu prerušiť vyučovanie, pretože žiakom prišlo nevoľno. Piati študenti sa sťažovali na bolesti hlavy a žalúdka, jeden dokonca vracal. Polícia uvádza, že došlo dokonca k hospitalizácii viacerých osôb, ktoré mali prísť do kontaktu s chemickou látkou.
Ministerstvo vnútra tvrdí, že látka pripomínala tetrahydrotiofén (THT), ktorý sa používa na odorizáciu zemného plynu. Bratislavská polícia informovala prostredníctvom svojej sociálnej sieti o tom, že prijali informácie o úniku neznámej chemickej látky. Podľa ich slov k úniku malo dôjsť pri výkopových prácach v blízkosti chemického závodu v mestskej časti Nové Mesto.
Vyšetrovanie polície
Príslušníci viacerých útvarov Krajského riaditeľstva Policajného zboru v Bratislave pracujú na vyšetrovaní pôvodu látky, pričom spolupracujú s príslušníkmi Národnej centrály osobitných druhov kriminality Prezídia Policajného zboru a zamestnancami Kontrolného chemického laboratória Civilnej ochrany Ministerstva vnútra Slovenskej republiky.
No otázka zostáva – odkiaľ unikla? Niektoré neoficiálne zdroje naznačujú, že mohlo ísť o únik chemikálie z vlaku. Vzhľadom na nedostatok informácií sa na sociálnych sieťach šíria rôzne dohady. Mnohí sa pýtajú: Ak štát naozaj vie, o čo ide, prečo to neoznámil? A ak nevie, ako si môže byť istý, že nejde o nebezpečnú látku?
Hasiči aj v piatok 21. februára v ranných hodinách vykonávali monitorovanie a identifikáciu zdroja zápachu v mestských častiach Dúbravka, Nové Mesto a Karlova Ves. Ako nás informoval hovorca KR HaZZ Bratislava Štefan Koči, únik plynu sa tu nepotvrdil.
Hasiči na monitorovanie využívajú špeciálny skenovací infračervený systém pre meranie nebezpečných látok v ovzduší, ktorý zvláda monitoring okolia v rozsahu 360°. „Dodávame, že zápach šíriaci sa viacerými mestskými časťami hlavného mesta a udalosť v priemyselnom areáli, pri ktorom v stredu 19. 2. 2025 do ovzdušia unikol chlór, spolu nesúvisia,“ dodal na záver hovorca.
Odporúčania pre obyvateľov
V podobných situáciách je dôležité zachovať pokoj, no zároveň podniknúť preventívne opatrenia. Čo môžete urobiť?
- Minimalizujte pobyt vonku – Ak sa zápach šíri, snažte sa zdržiavať vo vnútorných priestoroch.
- Zatvorte okná a dvere – Zabránite tak vniknutiu neznámej chemickej látky do domácnosti.
- Dávajte si pozor na zdravotné príznaky – Ak pocítite bolesti hlavy, závraty, nevoľnosť či dýchacie problémy, okamžite vyhľadajte lekársku pomoc.
- Sledujte oficiálne informácie – Najnovšie správy o situácii hľadajte na kanáloch polície, samosprávy a ministerstva vnútra.