Nezodpovedné konanie na bicykli: Muž absurdnou jazdou ohrozoval seba aj vlastné dieťa, ale aj svoje okolie

Kolaz bratislava doprava policia cyklista.jpg
Foto: Polícia SR - Bratislavský kraj - koláž BaratislavaDen.sk

Muž na bicykli niesol dieťa, ale nie v sedačke. Ešte k tomu v rukách niesol aj odrážadlo. Takouto nezodpovednou jazdou ohrozil seba aj dieťa, ale dokonca i ďalších účastníkov premávky. Polícia pred takýmto konaní vystríha.

Takto to rozhodne vyzerať za žiadnych okolností nemá!“ varuje polícia v súvislosti s najnovším kurióznym prípadom. Cyklista totiž niesol dieťa na pleciach, pričom jazdil na bicykli, a to ešte nie je všetko. V ruke dokonca počas jazdy niesol i detské odrážadlo.

Video prišlo polícii od pozorného občana prostredníctvom pošty na sociálnej sieti. Týmto prípadom sa už polícia zaoberá.

Ako uvádza polícia, týmto konaním sa dopustil porušenia viacerých ustanovení zákona o cestnej premávke, v ktorých je okrem iného taxatívne vymedzené aj nasledovné: „Cyklista nesmie jazdiť bez držania riadidiel, držať sa iného vozidla, viesť počas jazdy druhý bicykel, ručný vozík, psa ani iné zviera a voziť predmety, ktoré by sťažovali vedenie bicykla alebo ohrozovali iných účastníkov cestnej premávky“.

Ak je totiž bicykel jednomiestny, má na ňom jazdil výlučne jedna osoba. Pre deti je možné doplniť detskú sedačku s postrojmi, prívesný vozík, prípadne detský bicykel pevne spojený tyčou s vodiacim bicyklom. Deti mladšie ako 10 rokov môžu byť takto prepravované osobami staršími ako 15 rokov.

Polícia tiež dopĺňa, že cyklisti patria, spolu s chodcami, medzi zraniteľnejších účastníkov cestnej premávky a preto musia dodržiavať jasne stanovené bezpečnostné pravidlá:

  • jazdite predovšetkým po cestičke pre cyklistov vpravo,
  • kde cestička pre cyklistov nie je alebo nie je zjazdná, jazdí sa pri pravom okraji vozovky,
  • ak sa tým neohrozujú ani neobmedzujú chodci, smie sa jazdiť po pravej krajnici vozovky,
  • povinnosť chrániť si hlavu ochrannou prilbou je stanovená pre cyklistov mladších ako 15 rokov a to aj v obci,
  • v záujme zvýšenia vlastnej bezpečnosti odporúčame nosenie ochrannej prilby aj osobám starším ako 15 rokov nielen mimo obce, ale aj v meste,
  • pri jazde vo večerných a nočných hodinách používať osvetlenie a reflexné prvky.
V prípade, ak sa vám nezobrazil zdieľaný obsah nad týmto textom kliknite sem

Sledujte novinky z Bratislavy na Facebooku, Instagrame alebo ich odoberajte cez e-mail.

Zdieľať Zdieľať na Facebooku Odoslať na WhatsApp Odoslať článok emailom
Sledujte nás na
Google News Bratislavaden.sk