Manderlak sa teraz stal prvou výškovou budovou v Bratislave aj na Slovensku a dnes je zaradený medzi národné kultúrne pamiatky.
Polyfunkčný dom, známy aj ako Manderla, v Bratislave, je symbolom moderny a architektonickým skvostom. Postavený bol v rokoch 1934 až 1935 pod vedením talentovaných architektov Christiana Ludwiga, Emericha Spitzera a Augustína Danielisa.
Ľudovo pomenovaný mrakodrap Manderlák má výšku 45 metrov a 11 poschodí. Tento bytový a obchodný komplex kombinuje eleganciu a funkčnosť. Stal sa prvou výškovou budovou v Bratislave aj na Slovensku a dnes je zaradený medzi národné kultúrne pamiatky. Stalo sa tak 4. septembra. Informoval o tom Pamiatkový úrad SR.
Jeho odvážna konštrukcia zo železobetónu, vytvorená firmou Pittel & Brausewetter, predstavuje príklad inovácie v stavebných konštrukciách vtedajšej strednej Európy. Fasády zdobia farebne odlíšené priebežné pilastre a vertikálne usporiadané okná, čo dodáva budove dojem výšky a elegancie. Funkcionalistické detaily nájdete aj vo vnútri budovy, najmä v centrálnom schodisku a jeho okolitých priestoroch.
Polyfunkčný dom Manderla vznikol v spolupráci obchodníka s mäsom Rudolfa Manderlu a právnika Dr. Artura Wollnera. V prízemí a pasáži domu sa pôvodne nachádzali obchody, vrátane veľkej predajne mäsa a mäsových výrobkov od firmy R. Manderlu.
Na prvom poschodí otvoreného priestoru dominovala vo svojej dobe slávna kaviareň Grand, kde sa stretávala bratislavská intelektuálna elita, vrátane spisovateľov, výtvarníkov a hercov. Dom sa tak stal dôležitým kultúrnym centrom Bratislavy.
Svojím výškovým stvárnením sa Manderla stal výraznou ikonou mesta a svedkom podnikateľskej, architektonickej a stavebnej ambície Bratislavy medzi vojnami. Jeho význam voči mestu a jeho histórii je neoceniteľný a dodnes priťahuje pozornosť návštevníkov i obyvateľov Bratislavy.