Niektoré materské školy v Bratislave zohľadňujú aj trvalé bydlisko dieťaťa

škôlka, deti
Foto: ilustračné, SITA

O prijatí dieťaťa rozhoduje riaditeľka materskej školy, ale mestská časť môže riaditeľkám zaslať svoje odporúčanie, na základe ktorých môže vedenie materskej školy stanoviť kritéria výberu.

Materské školy v niektorých bratislavských mestských častiach zohľadňujú pri prijímaní detí aj trvalé bydlisko dieťaťa. Týmto spôsobom postupovala napríklad Petržalka alebo mestská časť Dúbravka. Dôvodom odporúčaní sú predovšetkým kapacitné problémy s umiestňovaním detí.

S kritériami prijatia detí do materských škôl začala Dúbravka už pred tromi rokmi. Prioritou bolo zobrať všetky trojročné deti s trvalým pobytom v Dúbravke. „Dobrou správou je, že aj vďaka otvoreniu dvoch nových materských škôl v Dúbravke sa vlani podarilo prijať všetky dúbravské deti, ktoré do konca roka 2018 dovŕšili tri roky veku,“ uviedla hovorkyňa mestskej časti Dúbravka Lucia Marcinatová.

Petržalský starosta Juraj Hrčka taktiež odporúča riaditeľkám materských škôl Petržalke prijímať deti, ktoré dovŕšia k 1. septembru tri roky veku a majú, ako aj ich rodičia, trvalý pobyt v Petržalke. Cieľom týchto odporúčaní je snaha, aby všetky petržalské deti mali svoje miesta v materských školách. Trvalé bydlisko v danej mestskej časti zohráva podľa riaditeľky materskej škôlky na Holičskej ulici v Petržalke Zdenky Žigovej dôležitú úlohu. „Pre dieťa je najideálnejšie pokiaľ žije aj navštevuje materskú školu v rovnakej spádovej oblasti, pretože z psychologickeho hľadiska potrebuje mať pocit, že ide z rodinného prostredia na miesto, ktoré je blízko jeho domova,“ dodáva Žigová.

V ďalšej bratislavskej mestskej časti Ružinov poslanci koncom apríla schválili nové pravidlá, bodovací systém, na základe ktorého prijímajú deti do materský škôl. „Jedným z kritérií, ktoré sa zohľadňuje, je aj trvalý pobyt rodičov, ale zohľadňuje sa viacero faktorov, takže nielen spomínaný trvalý pobyt. Spolu so zvyšovaním kapacity existujúcich škôlok bude tento systém nielen transparentný, ale najmä skutočne zrozumiteľný,“ uviedla riaditeľka komunikačného oddelenia v Ružinove Tatiana Tóthová.

Sledujte novinky z Bratislavy na Facebooku, Instagrame alebo ich odoberajte cez e-mail.

Zdieľať Zdieľať na Facebooku Odoslať na WhatsApp Odoslať článok emailom
Sledujte nás na
Google News Bratislavaden.sk