Nižšie výplaty, časté chodenie na toaletu či sex na priváte: Čo trápi zamestnancov bratislavského Volkswagenu?

Volkswagen priznania
Foto: SITA, Gettyimages - koláž Bratislavadeň

Prečítajte si výber priznaní zamestnancov bratislavskej automobilky Volkswagen. 

Každá firma má zamestnancov, ktorí majú rôzne problémy. Niektorých trápi kolektív, iných výška mzdy, ďalších zase pracovné podmienky. Mnohí z nich sa však nechcú posťažovať kolegom či vedúcim a „dusia“ to v sebe.

Stránka na Facebooku umožňuje zamestnancom bratislavského Volkswagenu, aby sa priznali k svojim problémom či uviedli postrehy. Všetko je anonymné. Stránka má už 13-tisíc fanúšikov.

Vybrali sme pre vás niekoľko priznaní bývalých i súčasných zamestnancov automobilky. Aktuálne má Volkswagen Slovakia viac ako 11-tisíc zamestnancov. Trápia aj vás v práci niektoré z problémov nižšie?

6. apríla

1. Tak toto mi vysvetlite, marec o 3 pracovné dni dlhší ako február a do pič* to čo bolo za výplatu? Po 11 rokoch vážne zvažujem odchod… O viac ako 200 eur menej? Nie, neprejedol som, áno odrobený celý mesiac… Za toto tu fakt nebudem robiť.

2. Ako môže niekto chodiť na záchod trikrát denne po 20 minút? Veď to nie je normálne! Kto má za neho tú hodinu stále robiť?

3. Hala H3A. Šéf haly by mal v prvom rade kontrolovať svojich priamych podriadených (FBL, Supervisor), a potom hľadať obyčajných zamestnancov na fajčiarke, ako nejaký úbožiak, čo si netrúfa pustiť sa do Supervisor-a. Niektorí Supervisori si popri nič nerobeniu počas celej smeny dajú aj hodinovú prestávku v Medúze. Majú na to právo? No nie! Ale keď sa zamestnanec vyberie z konca haly o dve minúty skôr na prestávku, tak sa mu ten darmožráč vyhráža ppd-čkom. Kvietok bol tiež mimo, ale ten aspoň poriešil aj pánov v bielych košeliach. Argumenty typu, že som sa mal učiť lepšie, nie sú relevantné, lebo tu v podniku môžeš mať aj štyri vysoké školy, pokiaľ nemáš niekoho za sebou, tak nemáš šancu.

3. apríla

1. Tak, bol som si užiť na privát a dnes v noci šup káble nahadzovať.

2. Čo tu robí za bandu ľahostajných buz*kov? Že naskladnia 100 párov rukavíc do búdy a všetko vyberú 3-5 ľudia po sebe a nemyslia vôbec na druhých. Potom my, normálni, musíme nosiť jedny rukavice aj týždeň a pol niekedy. Ale to normálni slušní ľudia neurobia. To sú podľa mňa rozmaznané mamahotely, čo im mamka nosí ešte večeru do izby k počítaču… Mám už nervy na toto fakt.

3. Tak toto už je vrchol všetkého! Aby človek, ktorý príde do šatne po 7,5 h poobednej zmene na linke, sa nedostal ani k svojej skrinke len preto, že nejaký Moslim tam na koberčeku so strapcami vykonáva svoju večernú modlitbu… A ďalší dvaja tam nad ním stoja ako ochranka… Dnes to bol moment prekvapenia, ale zajtra ho pošlem smer budova A3 dvere predsedu predstavenstva Dr. O.G. Ten tam má koberce všade, nech sa modlia tam! Nemám nič proti nikomu, každý nech si verí a modlí sa k svojmu Bohovi, ale obmedzovať kvôli ich silnej viere obyčajných ľudí…Takto sa to nerobí predsa do psej matere!

30. marca

1. Medúza: Dnes to bol tiež pekný luxus, radšej som si nedal nič. Že „pečené rezančeky z vykostených stehien s cesnakom a čili, jogurtovým dresingom, zemiakové hranolky.“ Gramáž: 72 g/30 g/50 g/200 g. 72 g je gramáž mäsa za 5,50 eur nedotovaná cena.

2. Dnes už väčšina z vás už len s úsmevom spomína na covid opatrenia, ktoré boli v podniku (respirátory). Ja s úsmevom spomínam na jedného zamestnanca, ktorý namiesto toho nosil kuklu a bál som sa ho vtedy.

25. marca

1. Som počula rozhovor dvoch supervízorov, a bolo povedané nasledovné: Srb bude na Slovensku vždy Srbom. Niečo podobné som už od ľudí počula o Ukrajincoch, ale inak to vnímaš, keď počuješ na vlastné uši. Je to fašizmus alebo nie? Ukľudnite sa ľudia, inak napíšeme mená týchto supervízorov. Veľa ľudí odchádza z VW nie kvôli práci, ale kvôli takýmto šéfom.

2. Neponúka VW zľavu do nejakého nevestinca?

23. marca

1. To je aká hanba nosiť tú VW bundu do mesta…. Ľudia na mňa pozerali horšie ako na bezdomovca. Nikto si ku mne nesadol v napchatom buse. Aspoň je vidno, akú má táto firma vizitku. VW bunda čisto len do práce a domov. Ak idete do mesta, tak radšej Calvin Klein alebo Tommy. Dostupné značky aj pre VW zamestnanca.

2. Tešíte sa? Onedlho to vypukne… Komáre sa blížia. Včera som jedného zabil v H4B. Neviem, odkiaľ vyliezol, ale rozhodne ma nepotešil.

21. marca

Dobrý deň, na mieste zamestnávateľa by som sa hanbil svojim zamestnancom k výročiu dávať hodinky v hodnote 100 forintov. Namiesto toho radšej nedajte nič, nakoľko to nič je hodnotnejšie, ako ten cárach a je to len hanba pre firmu dať človeku taký krám. Tie hodinky majú výpovednú hodnotu toho, ako si Vás firma váži/neváži. Niektorým by stačil namiesto toho sixpack Corgoňa.

17. marca

Prečo zamestnanec musí prosiť o triedu, ktorú má sľúbenú, načo je systém že strop! Skúste sa zamyslieť a dať to od rokov a verte tomu, že sa vám zaplnia všetky voľné miesta aj zamestnanci budú hrdo robiť a nie odpor k vedúcim a vedeniu, toto sme nechceli. Nenávisť! Všetci sme ľudia.

18. marca

Mám 21 rokov a môj čas strávený vo Volkswagene bola najdepresívnejšia časť môjho života. Každý deň ten istý autobus, tí istí ľudia, tá istá robota. Nehovorím, že ľudia boli zlí, ale každý deň robiť to isté bol pri*ebaný stereotyp a je mi ľúto, že niektorí ľudia nemajú na výber, a musia robiť toto. Lebo pre mňa to bolo otroctvo. Toto bolo pred 2 rokmi a dnes zarábam päťkrát viac a svoj čas si plánujem sám. Možno niektorí z finišu H3 si spomenú na Gabriela, nk3 to tuším bolo. Každopádne čo sa týmto snažím povedať, že ak máš talent a si iniciatívny, tak utekaj si za snami. Bez ohľadu na vek. Ak máš ale rodinu, hypotéku, dve deti a pôžičky, Volkswagen je pre teba ako stvorený by som povedal. Treba rozmýšlať hlboko, aké máš priority, a ako veľmi vieš riskovať. Každopádne každý si svoju vlastnú cestu vyberá sám a nikoho teraz nechcem uraziť tým, že robí na linke, každý má svoj život a ja si želám, že všetci sa budú raz mať dobre.

15. marca

Nemecká prestížna firma? Vracanie mikín (že šetrenie), montérky také, že ledva držia pokope… To už kam speje táto firma? Vykazuje miliardové zisky a za chvíľu tu budeme každý vo svojom civilnom oblečení robiť a budeme tu ako dúha, lebo šetrenie.

13. marca

Tak už aj v kostoloch sa dá prispieť na milodar kartou, ale vo VW sa ku káve z kávomatu alebo bagete z automatu bez drobných nedostaneš…

12. marca

Hádanka zo života vo VW. Keď sa sprchujete a všimnete si, že máte žltú vodu pod nohami a pritom viete, že máte biely sprcháč, čo to je?

6. marca

Čím dlhšie je človek v podniku, tým menej zarába. Myslel som, že to nie je možné dosiahnuť, no po toľkých odpracovaných rokoch sa čudujem, keď pozriem na výplatné pásky.

2. marca

Jedno zo života vo VW. Je úžasné, keď človek ide na WC, obloží si misu a len sleduje, ako sa na kúskoch papiera objavujú mokré škvrny. Potom človek len rozmýšľa, načo je tam ten pisoár, keď príde mental a ani sa nevie poriadne trafiť. Mám pocit, že to sú ľudia, čo si v umývadle dokážu umývať nohy.

Sledujte novinky z Bratislavy na Facebooku, Instagrame alebo ich odoberajte cez e-mail.

Zdieľať Zdieľať na Facebooku Odoslať na WhatsApp Odoslať článok emailom
Sledujte nás na
Google News Bratislavaden.sk