Noc divadiel 2022 s aktuálnou témou Vojna nemá ľudskú tvár

Poster_web.jpg
Foto: Noc divadiel

Noc divadiel otvára brány divadiel, kultúrnych centier a umeleckých škôl na Slovensku trinásty raz. Ponúka výnimočné predstavenia, stretnutia s obľúbenými hercami a herečkami či iné netradičné zážitky. Do 13. ročníka sa zapojí 50 divadiel v 23 mestách s témou „Vojna nemá ľudskú tvár“.

Noc divadiel sa koná každoročne, vždy tretiu novembrovú sobotu, keď program v divadlách na celom Slovensku plynie až do neskorej noci. Divadlá, kultúrne centrá, umelecké školy a ďalšie kultúrne priestory otvárajú 19. novembra dvere a zákulisia počas večerných a nočných hodín, a demonštrujú svoju otvorenosť novým podnetom a inšpiráciám. Myšlienka spoločného podujatia vznikla na podnet francúzskych divadelných umelcov v roku 2008. Možnosť prezentovať divadelný program aj inak, ako počas všedných dní, spája stovky divadiel a tisícky divákov vo vybraných krajinách Európy. Na Slovensku ju koordinuje Divadelný ústav v Bratislave.

Noc divadiel je podujatie, ktoré charakterizuje otvorenosť (ako potreba zo strany divadiel), interakcia(ako prvok hry a akcie zo strany publika) a prepájanie (ako schopnosť vytvárať siete medzi verejnosťou, divadlami, inštitúciami a mestami).

Program Noci divadiel 2022 sa odohráva v 23 slovenských mestách a vo viac ako 50 divadlách, kultúrnych centrách, umeleckých školách a kultúrnych priestoroch po celom Slovensku. Noc divadiel je výnimočné podujatie, ktoré vytvára veľkú divadelnú rodinu a okrem profesionálnych umelcov zapája aj ochotnícke súbory. Popri divadle je pripravený aj rozmanitý sprievodný program – výstavy, videoprojekcie, rozhovory s divadelnými osobnosťami, divadelné kvízy, workshopy, koncerty.

Žijeme v pohnutej dobe, kedy sme svedkami pokusu nielen o likvidáciu suverénneho štátu – Ukrajiny, ale aj jeho identity. Identity tvorenej kultúrou a umením. Všetci máme stále v živej pamäti bombardovanie Mariupoľského divadla, zničenia divadla v Charkove a deti z ukrajinských baletných umeleckých škôl, ktoré sme prichýlili na Slovensku. Vojna naozaj nemá ľudskú tvár, ako hovorí aj hlavná téma tohtoročnej Noci divadiel. O to ľudskejšiu ju však musíme mať my všetci“ uviedla ministerka kultúry Natália Milanová.

Aj počas trinásteho ročníka Noci divadiel zostávame verní základným princípom, ktoré sme si zvolili na štarte tohto podujatia. Sú nimi predovšetkým exkluzivita, kreativita a interakcia. Divadlám a divákom opäť ponúkame základnú vodiacu líniu v podobe hesla Vojna nemá ľudskú tvár, ktoré vzniklo ako parafráza názvu diela oceňovanej bieloruskej autorky a nositeľky Nobelovej ceny za literatúru Svetlany Alexijevič. Som nesmierne rada, že naše divadlá neprestávajú vnímať kritickú realitu, v ktorej žijeme, a že si uvedomujú všetky možnosti vlastnej angažovanosti. Noc divadiel ponúka aj takéto formy“ uviedla riaditeľka Divadelného ústavu Vladislava Fekete.

Zapojené divadlá ponúknu netradičné zážitky:

  • Umelecké reakcie na vojnu na Ukrajine, kde sa umelci podelia o svoje bezprostredné zážitky z napadnutých oblastí aj prostredníctvom zhotovenej dokumentácie.
  • Tanečné improvizácie
  • 6 epizód online komediálneho seriálu Hravé čítanie
  • Deň otvorených dverí
  • Rozhovory o histórii a tvorbe divadla
  • Výstavu Reprezentatívny zoznam nehmotného kultúrneho dedičstva Slovenska
  • Príbeh o stvorení sveta
  • Tanečný workshop
  • Súčasnú drámu pre teenagerov

Banská Bystrica – Bátovce – Bratislava – Hlohovec – Kladzany – Košice – Levice – Martin – Medzibrod ­ – Nitra – Nové Zámky – Považská Bystrica – Prešov – Prievidza – Púchov – Senec – Spišská Nová Ves – Topoľčany – Trebišov – Trnava – Zohor – Zvolen – Žilina

Kompletný program Noci divadiel 2022 nájdete na www.nocdivadiel.sk.

Informačný servis

Sledujte novinky z Bratislavy na Facebooku, Instagrame alebo ich odoberajte cez e-mail.

Zdieľať Zdieľať na Facebooku Odoslať na WhatsApp Odoslať článok emailom
Sledujte nás na
Google News Bratislavaden.sk