Používate zastaralý prehliadač, stránka sa nemusí zobraziť správne, môže sa zobrazovať pomaly, alebo môžu nastať iné problémy pri prehliadaní stránky. Odporúčame Vám stiahnuť si nový prehliadač tu.
Noc divadiel.jpg
1
Otvoriť Foto TU
Otvoriť galériu
Zdroj: www.facebook.com
8. novembra 2018 Podujatia a akcie Bratislava od BratislavaDen.sk Diskusia()

Noc divadiel spojí slovenských a českých divadelníkov

Už tradične, tretia novembrová sobota 17. novembra, otvorí Noc divadiel brány divadiel, kultúrnych centier a umeleckých škôl po celom Slovensku.

V poradí 9. ročník akcie ponúkne predstavenia, stretnutia s obľúbenými hercami a herečkami či iné netradičné zážitky. Ako informoval PR manažér Divadelného ústavu Bratislava Dušan Poliščák, tohtoročná Noc divadiel sa nesie v znamení 100. výročia vzniku Československej republiky a spojí divadelníkov zo Slovenska, Česka i Moravy. Československá je preto aj organizácia akcie, na Slovensku ju koordinuje Divadelný ústav v Bratislave a v Česku Institut umění – Divadelní ústav v Prahe.

Noc divadiel sa koná každoročne vždy tretiu novembrovú sobotu, a program v divadlách na celom Slovensku v tento deň pokračuje až do neskorej noci. Divadlá, kultúrne centrá, umelecké školy a ďalšie kultúrne priestory otvoria v sobotu 17. novembra počas večerných a nočných hodín svoje brány dokorán a pozvú aj do zákulisia.

Tento ročník Noci divadiel bude špecifický. Okrem dátumu, ktorý tento rok pripadol na deň, keď si pripomíname udalosti tzv. nežnej revolúcie, sa bude Noc divadiel niesť v česko-slovenskom duchu. Pri príležitosti 100. výročia vzniku Československej republiky bude témou aj spolupráca českých a slovenských divadiel, napríklad sa uskutočnia rôzne hosťovania a iné aktivity.

Program Noci divadiel 2018 sa odohrá v 28 slovenských mestách a vo viac ako 50 divadlách, kultúrnych centrách, umeleckých školách a kultúrnych priestoroch. Noc divadiel je výnimočné podujatie, ktoré vytvára veľkú divadelnú rodinu a okrem profesionálnych umelcov zapája aj ochotnícke súbory.

Popri dobrom divadle je pripravený aj rozmanitý sprievodný program – výstavy, videoprojekcie, rozhovory s divadelnými osobnosťami, divadelné kvízy, workshopy, koncerty. Počas Noci divadiel môže divák skúmať, objavovať a zapájať sa do diania, alebo sa len nechať unášať divadlom počas celej noci, dodal Divadelný ústav.

Myšlienka Noci divadiel ako spoločného podujatia divadelníkov z rôznych scén vznikla na podnet francúzskych divadelných umelcov. Po prvý raz sa ako pilotný program uskutočnila 25. októbra 2008 v Detskom divadle Dubrava v Záhrebe a v Šibenskom divadle. Možnosť prezentovať divadelný program aj inak, ako počas všedných dní, spája každý rok stovky divadiel a tisícky divákov po celej Európe.

K téme

Témy

Najčítanejšie za týždeň

Neprehliadnite

Bezplatné novinky z Bratislavy raz týždenne:
podmienkami používania a potvrdzujem, že som sa oboznámil s ochranou osobných údajov

Máte tip na článok? Napíšte nám TU

Diskusia

Odporúčame

Copyright © BratislavaDen.sk Všetky práva vyhradené. BratislavaDen.sk si vyhradzuje právo udeľovať súhlas na rozmnožovanie, šírenie a na verejný prenos tohto článku, jeho častí a zverejnených fotografií.

X