Noc divadiel spojí slovenských a českých divadelníkov

Noc divadiel.jpg

Už tradične, tretia novembrová sobota 17. novembra, otvorí Noc divadiel brány divadiel, kultúrnych centier a umeleckých škôl po celom Slovensku.

V poradí 9. ročník akcie ponúkne predstavenia, stretnutia s obľúbenými hercami a herečkami či iné netradičné zážitky. Ako informoval PR manažér Divadelného ústavu Bratislava Dušan Poliščák, tohtoročná Noc divadiel sa nesie v znamení 100. výročia vzniku Československej republiky a spojí divadelníkov zo Slovenska, Česka i Moravy. Československá je preto aj organizácia akcie, na Slovensku ju koordinuje Divadelný ústav v Bratislave a v Česku Institut umění – Divadelní ústav v Prahe.

Noc divadiel sa koná každoročne vždy tretiu novembrovú sobotu, a program v divadlách na celom Slovensku v tento deň pokračuje až do neskorej noci. Divadlá, kultúrne centrá, umelecké školy a ďalšie kultúrne priestory otvoria v sobotu 17. novembra počas večerných a nočných hodín svoje brány dokorán a pozvú aj do zákulisia.

Tento ročník Noci divadiel bude špecifický. Okrem dátumu, ktorý tento rok pripadol na deň, keď si pripomíname udalosti tzv. nežnej revolúcie, sa bude Noc divadiel niesť v česko-slovenskom duchu. Pri príležitosti 100. výročia vzniku Československej republiky bude témou aj spolupráca českých a slovenských divadiel, napríklad sa uskutočnia rôzne hosťovania a iné aktivity.

Program Noci divadiel 2018 sa odohrá v 28 slovenských mestách a vo viac ako 50 divadlách, kultúrnych centrách, umeleckých školách a kultúrnych priestoroch. Noc divadiel je výnimočné podujatie, ktoré vytvára veľkú divadelnú rodinu a okrem profesionálnych umelcov zapája aj ochotnícke súbory.

Popri dobrom divadle je pripravený aj rozmanitý sprievodný program – výstavy, videoprojekcie, rozhovory s divadelnými osobnosťami, divadelné kvízy, workshopy, koncerty. Počas Noci divadiel môže divák skúmať, objavovať a zapájať sa do diania, alebo sa len nechať unášať divadlom počas celej noci, dodal Divadelný ústav.

Myšlienka Noci divadiel ako spoločného podujatia divadelníkov z rôznych scén vznikla na podnet francúzskych divadelných umelcov. Po prvý raz sa ako pilotný program uskutočnila 25. októbra 2008 v Detskom divadle Dubrava v Záhrebe a v Šibenskom divadle. Možnosť prezentovať divadelný program aj inak, ako počas všedných dní, spája každý rok stovky divadiel a tisícky divákov po celej Európe.

Sledujte novinky z Bratislavy na Facebooku, Instagrame alebo ich odoberajte cez e-mail.

Zdieľať Zdieľať na Facebooku Odoslať na WhatsApp Odoslať článok emailom
Sledujte nás na
Google News Bratislavaden.sk