Noc múzeí a galérií zavíta do bratislavských ulíc, prinesie bohatý program pre deti aj dospelých

Noc múzeí a galérií v Bratislave
Foto: Gettyimages, visitbratislava.com - koláž Bratislavadeň

Počas májovej víkendovej noci môžu Bratislavčania cestovať posilnenými mestskými a prímestskými spojmi.

Noc múzeí a galérií je podujatie, ktoré sa vždy koná jedeň deň v roku. Počas noci ostávajú brány múzeí a galérií otvorené do neskorých večerných hodín a pre návštevníkov sú taktiež pripravené sprievodné podujatia. Minulé ročníky sa pre pandémiu konali online.

Krátka história 

Tento deň je zviazaný s Medzinárodným dňom múzeí a cieľom podujatia je v čo najväčšej miere prezentovať kultúrne dedičstvo či význam jeho záchrany. V roku 1977 v Moskve prijala generálna konferencia Medzinárodnej rady múzeí rozhodnutie o Medzinárodnom dní múzeí.

Múzeá a galérie po celom svete sa v tento deň zameriavajú na to, čo po celý rok ostáva pred verejnosťou skryté. Ľudia môžu nahliadnuť do tajomných komnát či priestorov, ktoré ešte nevideli.

Bratislavské múzeá a galérie si pre návštevníkov pripravili v sobotu 14. mája pestrý program. Večer môžete stráviť v múzeách Slovenského národného múzea, v Slovenskej národnej galérii, v expozíciách Múzea mesta Bratislavy v Antickej Gerulate, na hrade Devín, v Starej radnici, Apponyiho paláci, Pamätnom dome J. N. Hummela, Múzeu Arthura Fleischmanna, Múzeu farmácie a Múzeu hodín, Galérii Nedbalka, Galérii Umelka, Galérii ÚĽUV, Medzinárodnom dome umenia pre deti Bibiana, Múzeu dopravy, Múzeu petržalského opevnenia, Múzeu polície a pod.

Netradičná hra či tvorivý program

Ak máte radi prekvapenia a hry, môžete sa zapojiť do jednej, ktorú organizujú múzeá Slovenského národného múzea. V každom múzeu ukryli zamestnanci jedno písmeno a ak sa vám podarí z nich poskladať slovo, môžete získať odmenu.

Rodiny s deťmi sa môžu zabaviť na tvorivom programe v priestoroch Archeologického múzea. Uvidia tam taktiež vystúpenia šermiarov, prednášky či výstavy. Premietania o živote karpatských Nemcov sa môžete zúčastniť od 16.00 hod. v Múzeu kultúry karpatských Nemcov.

V Prírodovednom múzeu čakajú na návštevníkov rôzne prezentácie či prednášky. Zistíte viac o krotiteľovi draka a ochrancovi Bratislavy, staroegyptských šperkoch, drahých kameňoch či pravekých stopách vesmíru. Program si pripravil aj Bratislavský hrad, môžete sa tešiť na komentované prehliadky s kurátormi a pre deti sú pripravené interaktívne prehliadky.

Preferujete skôr galérie? V Slovenskej národnej galérii čakajú na vás až do polnoci kurátorské výstavy, tvorivé dielne pre deti a dospelých či prehliadka stavby novej SNG. Od 21.00 hod. sa program doplní o hudbu, zaznejú nezabudnuteľné hity 90. rokov.

Múzeum mesta Bratislavy otvára v lokalite UNESCO novú stálu expozíciu prezetujúcu nálezy z bývalého rímskeho tábora Gerulata. Nebude chýbať sprievodný program zameraný na prírodu a históriu, komentované prehliadky či hudobný program. Zaujímavý je aj program Židovskej ulice – pred Múzeom hodín zaznie špeciálny hodinový DJ set. Sprístupnené budú i Stará radnica a Dom U Dobrého pastiera.

Brány Mirbachovho paláca budú do večera taktiež otvorené. Návštevníci si vyskúšajú techniku smaltovania a môžu sa zúčastniť nočnej burzy kníh na nádvorí. Na nádvorí Pálffyho paláca bude rodina Scherzovcov, s ktorou sa dá spraviť fotografia. Od 21.00 hod. zahrá na nádvorí DJ.

Posilnená mestská a prímestská doprava

Ak sa chystáte nechať auto počas Noci múzeí a galérií doma, nemusíte sa báť, že nestihnete autobus či električku. V sobotu budú vypravené posilové spoje na regionálnej linke 550 dopravcu Arriva a taktiež bratislavská MHD.

Návštevníci hradu Červený Kameň sa môžu mimoriadne dostať cez Červený Kameň a Pílu spojom 550/248 – má odchod o 23.05 hod. zo zastávky Častá, Červený Kameň. „V Pezinku nadväzuje na uvedený spoj linka 599 do Bratislavy,“ uvádza dopravca.

Idete na Deň modranských pivníc? Môžete cestovať posilovým spojom k spoju 550/246 s odchodom o 21.52 hod. zo zastávky Modra Štúrova po zastávku Pezinok, Železničná stanica.

V bratislavskej MHD budú premávať častejšie vozidlá na linkách 4, 9, 44 a 47. Cestujúci sa počas dňa môžu tešiť na historickú električku.

Sledujte novinky z Bratislavy na Facebooku, Instagrame alebo ich odoberajte cez e-mail.

Zdieľať Zdieľať na Facebooku Odoslať na WhatsApp Odoslať článok emailom
Sledujte nás na
Google News Bratislavaden.sk