Nová Cvernovka už o pár dní zvýši povedomie o prístupe k odpadom cez umenie

Brigady na suti foto richard kucera guzman 2.jpg
Brigáda na suti. Foto: Richard Kučera Guzmán

Od piatku 21. do soboty 22. septembra budete môcť v Novej Cvernovke počas festivalu súčasného umenia a udržateľnosti Nasuti nájsť inšpiráciu, ako pristupovať k odpadom doma či vo firme.

„Chceme zvýšiť povedomie o zodpovednom prístupe k odpadu prostredníctvom umenia ako aj vzdelávacieho programu, prednášok, diskusií a workshopov pre dospelých i deti,” hovorí autorka projektu kurátorka Diana Klepoch Majdáková.

Tlacova konferencia nasuti foto michal liner.jpg
Foto: Michal Liner

Festival Nasuti bol inšpirovaný suťou – stavebným odpadovým materiálom, ktorý sa nahromadil v priebehu premeny bývalej chemickej školy na kreatívne a kultúrne centrum Nová Cvernovka. Organizačný tím festivalu pod vedením kurátorky Diany Klepoch Majdákovej tvoria kreatívci z Novej Cvernovky zameriavajúci sa na ekologické ponímanie festivalu už od jeho prvotnej myšlienky. Plagáty podujatia vznikli recykláciou použitých plagátov zo skladu tlačiarne, na ktoré bola aplikovaná technika vyrezávania a odkrývania jednotlivých písmen.

Umelecké inštalácie

V rámci kurátorskej spolupráce je na festival prizvaných niekoľko domácich a zahraničných umelcov a umelkýň – sochárka Lucia Luptáková (SK-NL), Polonca Lovšin (SI), performer Tomasz Szrama (PL-FIN), sochár Lubo Mikle (SK), performer Mads Floor Andersen (DK), architekt Juraj Hariš (SK) či dizajnérka Andrea Ďurianová (SK) spolu s Illah van Oijen (SK).

Brigady na suti foto richard kucera guzman 2.jpg
Brigáda na suti. Foto: Richard Kučera Guzmán

Pokúsia sa kreatívne spracovať odpad do funkčných alebo umeleckých inštalácii a nájsť nové využitie častí zo sute. Taktiež pôjde o diela, ktoré pracujú s témou udržateľnosti alebo recyklácie. Návštevníci festivalu budú môcť pri niektorých objektoch priamo sledovať ich plánovanie a samotnú výrobu. Sprievodný program tvoria diskusie o triedení odpadu, zelenej architektúre, recyklovanej móde, eko životnom štýle a mnohom inom. Deti si na workshopoch budú môcť vyrobiť Hmyzodom, ušiť ozdobnú kapsičku či zaplátať ponožku a zistiť, čo všetko sa skrýva za vecami našej dennej spotreby, koľko práce, materiálu, ľudí. Festival Nasuti pozýva aj na netradičnú brigádu spojenú s live DJ setom.

Program nájdete TU.

Nasuti instalacia v suti.jpg

Sledujte novinky z Bratislavy na Facebooku, Instagrame alebo ich odoberajte cez e-mail.

Zdieľať Zdieľať na Facebooku Odoslať na WhatsApp Odoslať článok emailom
Sledujte nás na
Google News Bratislavaden.sk