Nová električková trať by prechádzala aj popred novú budovu SND

SND
ilustračné: SITA

Nová električková trať, ktorú chce spoločnosť J&T REAL ESTATE vybudovať v rámci projektu Spojená Bratislava, by prechádzala aj popred novú budovu Slovenského národného divadla (SND) na Pribinovej ulici.

Trať by bola súčasťou okružného systému električiek, ktorý by prechádzal od Šafárikovho námestia cez Pribinovu až na Miletičovu ulicu. Spoločnosť uvádza, že o trati pred novou budovou divadla už diskusia bola, jednoznačne sa však na nej ešte nedohodli.

Novinárov o rozvoji električky v Bratislave spoločnosť J&T REAL ESTATE informovala na tlačovej konferencii. Výkonný riaditeľ spoločnosti Pavel Pelikán spomenul, že hlavné mesto požiadali o stanovisko k investičnému zámeru električkových tratí v auguste.

Ako uviedol architekt Radoslav Grečmal, električka popred budovu SND kultúrne podujatia na námestí neohrozí. Spoločnosť tvrdí, že je schopná urobiť električkovú trať a technické riešenie tak, aby žiadnym spôsobom nenarušili ani podujatia v divadle.

V rámci projektu Spojená Bratislava chce spoločnosť na vlastné náklady, čo je 60 miliónov eur, vybudovať električkové trate v celkovej dĺžke 4,2 kilometra. Okrem električky sú súčasťou projektu aj polyfunkčný komplex nákupného centra na staromestskom brehu Dunaja na Pribinovej ulici i vybudovať štvrť Nové Lido na petržalskej strane Dunaja. Súčasťou projektu majú byť aj byty a kancelárske priestory, rozvoj mestských nábreží so zeleňou i plochami pre šport.

Spoločnosť tvrdí, že všetky projekty dosahujú parametre významnej investície, projekt však chcú presadiť aj vtedy, keď ho nezískajú. Ak by však štatút získali, urýchlilo by to napríklad stavbu električkovej trate. Podľa Pelikána čakajú na to, ako sa proces udelenia štatútu významnej investície skončí. Ako ďalej poznamenal, zo strany vlády SR nemajú k nemu žiadnu reakciu a nevyzvali ich ani na žiadne doplnenie údajov.

Hlavné mesto víta každú významnú iniciatívu zameranú na rozvoj hlavného mesta a komunikuje s vládou o investičnom zámere oboch developerov. Štatút významnej investície však vzhľadom na jej národohospodársky charakter schvaľuje Vláda SR. Primátor Ivo Nesrovnal oceňuje záujem investorov podieľať sa na rozvoji hlavného mesta a požiadal developera, aby predstavil svoj zámer na najbližšom rokovaní mestského zastupiteľstva.

„Hlavné mesto bude projekty posudzovať z hľadiska viacerých parametrov, aby zapadli do koncepcie rozvoja mesta, aby boli obohatením nosného dopravného systému mesta a aby prinášali prospech Bratislavčanom,“ uviedla kancelária primátora. Informovala o tom Iveta Kešeľáková z Kancelárie primátora hlavného mesta SR Bratislava.

Ako informovala riaditeľka komunikačného odboru úradu podpredsedu vlády SR pre investície Jana Burdová, „posudzovanie žiadosti je prerušené. Úrad podpredsedu vlády SR pre investície a informatizáciu požiadal žiadateľa o udelenie štatútu významnej investície o doplnenie žiadosti o ďalšie dokumenty a dáta“.

Sledujte novinky z Bratislavy na Facebooku, Instagrame alebo ich odoberajte cez e-mail.

Zdieľať Zdieľať na Facebooku Odoslať na WhatsApp Odoslať článok emailom
Sledujte nás na
Google News Bratislavaden.sk