Nová mestská agentúra chce zlepšovať dostupnosť bývania najmä pre znevýhodnených ľudí

Foto tb mna.jpg
Foto: bratislava.sk

Novú službu spúšťa od budúceho roka v spolupráci s Nadáciou poisťovne Kooperativa a Slovenskou sporiteľňou.

Bratislava bude mať od budúceho roka mestskú nájomnú agentúru (MNA). Ako informuje hovorkyňa magistrátu Dagmar Schmucková, jej cieľom je zlepšiť dostupnosť bývania pre ľudí, ktorí sú v rámci štandardného trhu s bývaním z rôznych dôvodov znevýhodnení.

Nová služba sa v pilotnej fáze spustí začiatkom roka 2023, keď v spolupráci s partnermi, Nadáciou poisťovne Kooperativa a Slovenskou sporiteľnou, poskytneme prvé dva byty rodinám, ktoré to potrebujú,“ uviedla s tým, že počas budúceho roka týmto spôsobom ubytujú minimálne 10 domácností.

Zlepšovanie situácie

Hlavné mesto pri rozširovaní kapacity mestských nájomných bytov a zvyšovaní dostupnosti bývania vychádza zo strategického materiálu Koncepcia mestskej bytovej politiky na roky 2020 – 2030.

Ambíciou mesta je systematicky zlepšovať situáciu v oblasti nájomného bývania, a preto prechádza obnovou starší mestský bytový fond, pracuje sa na výstavbe nových mestských bytov a nadviazala sa užšia spolupráca aj so súkromným sektorom,“ vysvetlil magistrát.

MNA bude fungovať ako spojka medzi majiteľmi bytov – prenajímateľmi a nájomcami a plniť bude tiež funkciu garanta nájomnej zmluvy.

Platforma pre prenajímateľov

MNA bude fungovať ako platforma pre prenajímateľov bytov, ktorí sú ochotní prenajímať svoje byty ohrozeným obyvateľom. Ide napríklad o rodičov samoživiteľov, rodiny s vyšším počtom detí a nižším príjmom, či jednotlivcov so skúsenosťou s bytovou núdzou, ktorí majú ťažkosti dostať sa k nájomnému bývaniu v rámci bežnej ponuky.

MNA na seba preberie potenciálne riziká spojené s prenájmom a starostlivosťou o byt, prenajímatelia získajú istotu stabilného príjmu za byt a motiváciou pre nich v neposlednom rade môže byť aj spoločensky zodpovedný rozmer,“ doplnila Schmucková.

Spolupráca s pobytovými zariadeniami

Agentúra odštartuje pilotnú fázu svojho pôsobenia v spolupráci s Nadáciou poisťovne Kooperativa a Slovenskou sporiteľňou. Hlavným prenajímateľom v úvode projektu MNA bude spoločnosť Dostupný domov, založená Slovenskou sporiteľňou, Slovenským investičným holdingom a Nadáciou Slovenskej sporiteľne.

Dostupný domov poskytne počas 2023 do prenájmu celkovo 10 bytov na území Bratislavy. „Projekt MNA bude fungovať aj vďaka finančným príspevkom Nadácie Slovenskej sporiteľne a Nadácie poisťovne Kooperativa,“ spresnilo mesto.

MNA bude na začiatok spolupracovať najmä s mestskými pobytovými zariadeniami, predovšetkým s mestskou ubytovňou Fortuna. „Byty budú ponúkané najmä rodinám, ktoré by si bez podpory nedokázali zabezpečiť bývanie z komerčnej ponuky sami, sú ohrozené bytovou núdzou alebo by na mestský byt čakali príliš dlho,“ vysvetlila Schmucková s tým, že klienti budú v bytoch platiť zvýhodnené nájomné oproti bežnému komerčnému nájmu.

Prvé dve domácnosti

Na začiatku nového roka začne MNA s ubytovaním prvých dvoch domácností. Aktuálne prebieha proces výberu prvých klientov z mestskej ubytovne Fortuna. „Pri výbere sa v rámci pilotnej fázy zohľadňuje situácia danej rodiny, dĺžka pobytu v mestskom pobytovom zariadení, zdravotné okolnosti, celkové miera potreby a schopnosť platiť nájom,“ konštatuje mesto.

Pilotná fáza sa bude priebežne vyhodnocovať s cieľom službu následne rozšíriť a zapojiť do nej formou výzvy aj prenajímateľov z radov verejnosti, aby sa služba mohla otvoriť pre väčšie množstvo žiadateľov.

Sledujte novinky z Bratislavy na Facebooku, Instagrame alebo ich odoberajte cez e-mail.

Zdieľať Zdieľať na Facebooku Odoslať na WhatsApp Odoslať článok emailom
Sledujte nás na
Google News Bratislavaden.sk