Nová mutácia koronavírusu je už aj v Bratislave, pochádza z Británie a šíri sa rýchlejšie

Nový variant koronavírusu v Bratislave
Foto: ilustračné, Gettyimages

Po Nitre a Michalovciach je tak Bratislava ďalšie slovenské mesto, ktoré sa stretlo s novou mutáciou koronavírusu.

Informáciu potvrdil večer v sobotu 9. januára na sociálnej sieti minister zdravotníctva Marek Krajčí. Nový variant koronavírusu, ktorý má korene v Británii, je oveľa infekčnejší než ten, ktorý poznáme.

„V nasledujúcich dňoch vyvinieme maximálne úsilie na to, aby sme zistili rozsah jeho prítomnosti v jednotlivých regiónoch našej krajiny. Predpokladám však, že vírus je už distribuovaný do všetkých kútov našej vlasti a teda izolácie jednotlivých regiónov už asi nebudú pripadať do úvahy. Skôr budeme musieť aj naďalej tlmiť interregionálnu mobilitu, aby sme zabránili jeho rýchlejšiemu šíreniu z viac postihnutých regiónov do menej postihnutých a získali tak čas,“ uviedol minister.

Keďže sa vírus šíri agresívne, podľa ministra sú súčasné opatrenia slabé. Bude potrebné ľudí častejšie testovať. V súčasnosti sú slovenské nemocnice plne vyťažené a zdravotníci pracujú na plné obrátky. Najbližšie obdobie však neveští zmenu k lepšiemu a Krajčí tvrdí, že nemocnice sa musia pripraviť na ťažké časy.

„Manažmenty nemocníc budú musieť vyvinúť maximálne úsilie, aby čo najviac optimalizovali svoje kapacity na poskytovanie zdravotnej starostlivosti v našom rokmi zanedbávanom a fragmentovanom zdravotnom systéme. Teraz sa jeho kapacity ukážu v plnej nahote. Čakajú nás reprofilizácie lôžkového fondu na infekčný profil na maximum a ďalšie celé červené nemocnice. Pri napĺňaní tohto cieľa budú nemocnice potrebovať maximálnu súčinnosť aj privátnej ambulantnej sféry. Tá musí poskytovať svoje služby aj tým pacientom, ktorí chodili do ambulancií v nemocniciach,“ skonštatoval na záver.

Sledujte novinky z Bratislavy na Facebooku, Instagrame alebo ich odoberajte cez e-mail.

Zdieľať Zdieľať na Facebooku Odoslať na WhatsApp Odoslať článok emailom
Sledujte nás na
Google News Bratislavaden.sk