Nová sociálna služba v kraji monitoruje stav pacientov pomocou náramkov

Bratislavsky samospravny kraj sledovacie naramky pomoc.jpg

Ide o náramkové monitorovacie hodinky, ktoré sledujú stav osoby a v prípade potreby zabezpečia pomoc.

V Bratislavskom kraji od septembra funguje nová sociálna služba. Ako informuje hovorkyňa BSK Lucia Forman, ide o náramkové monitorovacie hodinky, ktoré sledujú stav osoby v domácom prostredí a v prípade potreby zabezpečia okamžitú pomoc.

Služba Monitorovanie a signalizácia potreby pomoci je vhodná pre ľudí, ktorí sa napriek svojmu nepriaznivému zdravotnému stavu ešte vedia o seba postarať, ale potrebujú nad sebou istý stupeň kontroly a ich blízki potrebujú mať istotu, že sú počas dňa, ale i v noci v poriadku,“ uviedla Forman.

Monitorujú zdravotný stav

Monitorovaná osoba obdrží signalizačný náramok, ktorý sa podobá hodinkám. Obsahuje množstvo senzorov a jedno tlačidlo, ktoré sa po stlačení automaticky spojí s dispečingom.

Vyškolení pracovníci okamžite riešia momentálnu situáciu s osobou priamo hovorom cez hodinky,“ priblížila Forman s tým, že tie monitorujú zdravotný stav ako činnosť srdca, meranie tlaku, teploty tela, pohyb a okysličenie krvi.

Obsahujú aj senzor pádu, vďaka ktorému pri páde a následnej strate vedomia príde hlásenie s polohou osoby do dispečingu, kde pracovníci okamžite riešia danú situáciu,“ dodáva Forman.

Fungujú všade

Hodinky fungujú v rámci celej republiky, bez ohľadu na to, či je osoba doma alebo vonku. Hovory s dispečingom sú pre monitorované osoby bezplatné. Samospráva na prevádzku tejto sociálnej služby poskytuje finančný príspevok na 100 miest.

Do pilotného projektu sú zapojení obyvatelia mestskej časti Bratislava – Ružinov a Staré Mesto,“ konštatuje Forman s tým, že osoba, ktorej sa služba poskytuje, platí úhradu tri eurá mesačne. BSK dopláca na prevádzku tejto služby 40 eur na jednu osobu na mesiac.

V prípade záujmu o poskytovanie tejto sociálnej služby je potrebné podať na BSK žiadosť a priložiť k nej potrebné potvrdenie od ošetrujúceho lekára o nepriaznivom zdravotnom stave. Všetky tlačivá sú zverejnené na portáli kraja v sekcii sociálne veci. K dispozícii je aj na Úrade BSK v Kancelárii prvého kontaktu.

Sledujte novinky z Bratislavy na Facebooku, Instagrame alebo ich odoberajte cez e-mail.

Zdieľať Zdieľať na Facebooku Odoslať na WhatsApp Odoslať článok emailom
Sledujte nás na
Google News Bratislavaden.sk