Nová výstava v Bibiane upozorňuje deti na ich práva

deti
SITA

Každé dieťa má svoje práva. Oddnes na to v bratislavskej Bibiane upozorňuje výstava Dobrá správa – máme práva. Otvorila ju Bibiana v spolupráci s Linkou detskej istoty pri príležitosti 25. výročia podpísania medzinárodného dokumentu „Dohovor o právach dieťaťa“ a pri príležitosti 20 rokov nepretržitého fungovania Linky detskej istoty.

Výstava v sídle Bibiany – medzinárodného domu umenia pre deti na Panskej 41 potrvá do 14. apríla, informovala o tom Bibiana. Na výstave sa hravou formou môžu deti dozvedieť viac o svojich právach, získať odpovede na mnohé otázky, ako aj informácie o bezplatnej anonymnej Linke detskej istoty, ktorá je na čísle 116 111 nonstop dostupná z celého Slovenska.

Súčasťou výstavy sú aj interaktívne divadelné predstavenia nazvané Deti deťom v podaní detí z bratislavskej Základnej umeleckej školy (ZUŠ) Ludus pod vedením ich učiteľky Lucie Arendášovej. Krátke etudy napríklad hovoria o šikanovaní a netolerancii, o rizikách komunikácie cez internet. Cieľom je dosiahnuť, aby deti dokázali pomenovať problém a spolu s pracovníkmi Linky detskej istoty hľadali riešenia. Etudy sú určené pre deti od 11 do 14 rokov.

Pre mladšie deti od päť do 10 rokov, pripravila scenáristka a dramaturgička z Vysokej školy múzických umení Ivana Sujová spolu s deťmi zo Základnej školy Felix pod vedením učiteľky Marty Páleníkovej hru „Každý je iný – Oslava“ o tolerancii a aj o internete. Hry dokazujú, že každý je iný, má svoje slabiny, ale i jedinečné schopnosti.

Výstavu výtvarne pripravila výtvarníčka Daniela Révayová Lichardusová a scenár na ňu vypracovala Tatiana Ivanič Rybanská. Na príprave výstavy sa podieľali i malí výtvarníci zo ZUŠ Ľudovíta Rajtera v Bratislave pod vedením Daniely Schredlovej a dve grafičky Zuzana Miskolcziová a Lenka Jurčíková.

Linka 116 111 je v súčasnosti najvyužívanejšia bezplatná a odborne garantovaná linka pomoci na Slovensku, ktorá sa špecializuje na problematiku detí a mládeže. Na Slovensku funguje od roku 1996 a odvtedy ako jediná pracuje 24 hodín denne sedem dní v týždni po celý rok.

Sledujte novinky z Bratislavy na Facebooku, Instagrame alebo ich odoberajte cez e-mail.

Zdieľať Zdieľať na Facebooku Odoslať na WhatsApp Odoslať článok emailom
Sledujte nás na
Google News Bratislavaden.sk