Nová zóna PAAS: Mesto prevzalo reguláciu do vlastných rúk, spúšťa aj kontroly

Foto: Mestská polícia Bratislava parkovanie parkovaci system pokuty
Foto: Mestská polícia Bratislava

Príjmy z regulácie parkovania, ktoré boli dlhé roky príjmom súkromnej spoločnosti, pôjdu po novom do rozpočtu mesta a mestskej časti.

Zónu regulovaného parkovania PAAS v centre hlavného mesta spúšťa v pondelok 31. júla bratislavský magistrát. Ako informoval hovorca Bratislavy Peter Bubla, nová zóna z veľkej časti zahŕňa parkovacie miesta, ktoré 17 rokov na základe sporných zmlúv z minulosti fakticky prevádzkovala spoločnosť BPS Park, a. s.

Prevzatím regulácie parkovania do vlastných rúk bude mesto vedieť lepšie reagovať na podnety rezidentov zóny, napríklad prispôsobovať čas regulácie podľa vyťaženosti zóny. Zároveň príjmy z regulácie parkovania, ktoré boli dlhé roky príjmom súkromnej spoločnosti, pôjdu po novom do rozpočtu mesta a mestskej časti a všetky budú investované späť do ulíc pre potreby obyvateľov.

Nová zóna v centre

Zóna s názvom SM0 Centrum – Panenská je ohraničená nábrežím a ulicami Palisády, Dostojevského radom a ulicou 29. augusta a obsahuje približne 3 600 parkovacích miest. Táto nová zóna v centre mesta nadviaže na susednú zónu SM1 Hlavná stanica – Blumentál, kde PAAS funguje už od mája 2022, a teda rovnako aj v novej zóne budú platiť jednotné pravidlá systému PAAS. Znamená to, že od 31. júla 2023 bude v zóne možné parkovať len s platnou parkovacou kartou PAAS alebo po úhrade hodinového parkovného.

Zóna bude spoplatnená v čase od 8.00 do 24.00 v pracovné dni sadzbou dve eurá za hodinu, cez víkend a sviatky sadzbou jedno euro za hodinu. Úhrada parkovného bude možná prostredníctvom PAAS parkomatov, cez mobilné aplikácie, alebo u zmluvných partnerov a v prevádzkach – u predajcov parkovného.

V zóne bude nainštalovaných 58 nových parkomatov, väčšina z nich na miestach, kde boli umiestnené parkomaty BPS Park. Päť parkomatov pribudne v častiach zóny, kde bolo parkovanie regulované mestskou časťou (Palisády – Panenská) a jeden v oblasti Hviezdoslavovho námestia na Rigeleho ulici.

Trvalý pobyt v zóne

Obyvatelia s trvalým pobytom v zóne v nej budú môcť parkovať s rezidentskou parkovacou kartou PAAS. Registrovať sa a zakúpiť si parkovacie karty je možné online cez stránku www.paas.sk, prípadne osobne na jednom z PAAS klientskych miest.

Rezidentské karty BPS Park síce strácajú platnosť momentom spustenia zóny PAAS, avšak ak rezidentská karta platí dlhšie ako do augusta 2023, mestská časť bude kompenzovať rezidentov za nevyčerpané obdobie. Všetky informácie o spôsobe preplácania alikvotných čiastok sú dostupné na webe PAAS.

Podobne nechávame dobehnúť platnosť vyhradených parkovacích miest, ktoré majú fyzické či právnické osoby vyhradené na základe zmluvy s BPS Park, a ktoré nám nahlasovali v priebehu júna a júla,“ dodáva magistrát hlavného mesta s tým, že tieto vyhradené parkovacie miesta, s výnimkou miest pre ŤZP osoby, budú postupne rušiť po vypršaní platnosti zmlúv, najneskôr však 31. mája 2024.

Sledujte novinky z Bratislavy na Facebooku, Instagrame alebo ich odoberajte cez e-mail.

Zdieľať Zdieľať na Facebooku Odoslať na WhatsApp Odoslať článok emailom
Sledujte nás na
Google News Bratislavaden.sk