Od apríla sa môžu Bratislavčania voziť na nových kolobežkách. Novinkou však všetci nadšení nie sú.
Okrem žltých bicyklov môžete v hlavnom meste najnovšie jazdiť aj na zelených kolobežkách, ktoré prevádzkuje spoločnosť Bolt. Podľa štatistík spoločnosti jazdia Bratislavčania na kolobežkách v priemere 20 minút denne.
KVÍZ: Najkratšia ulica, prvý striptízový bar či zbúrané stavby. Uhádnete zaujímavé fakty o histórii Bratislavy?
Prvé kolobežky v Bratislave
Od spustenia projektu o kolobežky vzrástol záujem, čo svedčí aj o navýšení počiatočnej sumy za používanie z 15 eur na 25 eur. Jazdiť na kolobežke je možné maximálnou rýchlosťou 25 km/h. Bratislavčania môžu v hlavnom meste využiť zdieľané bicykle od niekoľkých spoločností, no zelené kolobežky sú prvými svojho druhu.
Kolobežky sú pri každom nabíjaní dezinfikované. Roman Sysel, regionálny manažér Bolt pre strednú Európu, odporúča nosiť jazdcom vlastnú dezinfekciu a pri jazde rukavice. Ak sa chcete previezť na kolobežke, nájdete ich v okolí centra mesta, v Petržalke, Ružinove a Karlovej Vsi. Jazdiť na jedno nabitie dokážete viac ako 40 km. Po 4 hodinách sa od začiatku používania kolobežka zastaví a pre pokračovanie v jazde je nutné ju znovu naskenovať. Bolt si svoje kolobežky chráni – majú v sebe zabudovaný GPS systém, pomocou ktorého je možné lokalizovať ich presnú polohu.
Dôvody kritiky
Pred niekoľkými dňami sa na Facebookovej stránke Ružinovské echo – užitočné novinky z Ružinova jeden z obyvateľov pýtal, či je niečo možné spraviť s kolobežkami, ktoré sú rozhádzané v strede chodníkov či na križovatkách. „Už som párkrát videl, ako matka s kočíkom nemohla prejsť, lebo 3 kolobežky v strede chodníka a jedna hodená na zemi. Mne už príde situácia neúnosná. Doslova mám toho plné zuby,“ napísal obyvateľ.
Pýtali sme sa miestneho úradu v Ružinove, či plánuje danú situáciu riešiť. Odkázal nás na bratislavský magistrát, s ktorým spoločne situáciu riešia. Bratislavský magistrát potvrdil, že pripravil známe základné pravidlá a odporúčania pre používanie zdieľanej mobility, ktorá zahŕňa nielen kolobežky, ale i bicykle. Zverejnil ich na svojej webovej stránke pred niekoľkými dňami, nájdete ich tu.
Ďalším dôvodom, pre ktorý sú kolobežky kritizované, je ostré svetlo. „Osvetlenie kolobežiek smeruje hore a teda naprotidiúcim vodičom a chodcom do očí,“ povedal na margo kolobežiek druhý diskutujúci pod príspevkom na Facebooku. Ľuďom vadí taktiež drzý štýl jazdenia niektorých používateľov kolobežiek. Akú skúsenosť máte s novými kolobežkami vy?