Používate zastaralý prehliadač, stránka sa nemusí zobraziť správne, môže sa zobrazovať pomaly, alebo môžu nastať iné problémy pri prehliadaní stránky. Odporúčame Vám stiahnuť si nový prehliadač tu.
Kolobežky Bolt
4
Otvoriť Foto TU
Otvoriť galériu
Foto: Ružinovské echo - užitočné novinky z Ružinova
18. mája 2020 Správy BratislavaNovinky z Bratislavy od BratislavaDen.sk Diskusia()

Nové kolobežky sú v uliciach Bratislavy len mesiac, no už čelia kritike: Čo sa ľuďom na nich nepáči?

Od apríla sa môžu Bratislavčania voziť na nových kolobežkách. Novinkou však všetci nadšení nie sú.

Okrem žltých bicyklov môžete v hlavnom meste najnovšie jazdiť aj na zelených kolobežkách, ktoré prevádzkuje spoločnosť Bolt. Podľa štatistík spoločnosti jazdia Bratislavčania na kolobežkách v priemere 20 minút denne.

Prvé kolobežky v Bratislave

Od spustenia projektu o kolobežky vzrástol záujem, čo svedčí aj o navýšení počiatočnej sumy za používanie z 15 eur na 25 eur. Jazdiť na kolobežke je možné maximálnou rýchlosťou 25 km/h. Bratislavčania môžu v hlavnom meste využiť zdieľané bicykle od niekoľkých spoločností, no zelené kolobežky sú prvými svojho druhu.

Kolobežky Bolt
Nové zelené kolobežky vozia Bratislavčanov v priemere 20 minút denne.Foto: Facebook/ Marketing & Media

Kolobežky sú pri každom nabíjaní dezinfikované. Roman Sysel, regionálny manažér Bolt pre strednú Európu, odporúča nosiť jazdcom vlastnú dezinfekciu a pri jazde rukavice. Ak sa chcete previezť na kolobežke, nájdete ich v okolí centra mesta, v Petržalke, Ružinove a Karlovej Vsi. Jazdiť na jedno nabitie dokážete viac ako 40 km. Po 4 hodinách sa od začiatku používania kolobežka zastaví a pre pokračovanie v jazde je nutné ju znovu naskenovať. Bolt si svoje kolobežky chráni – majú v sebe zabudovaný GPS systém, pomocou ktorého je možné lokalizovať ich presnú polohu.

Dôvody kritiky

Pred niekoľkými dňami sa na Facebookovej stránke Ružinovské echo – užitočné novinky z Ružinova jeden z obyvateľov pýtal, či je niečo možné spraviť s kolobežkami, ktoré sú rozhádzané v strede chodníkov či na križovatkách. „Už som párkrát videl, ako matka s kočíkom nemohla prejsť, lebo 3 kolobežky v strede chodníka a jedna hodená na zemi. Mne už príde situácia neúnosná. Doslova mám toho plné zuby,“ napísal obyvateľ.

Kolobežky Bolt
Ľudia na chodníkoch zakopávajú o zelené kolobežky.Foto: Facebook/ Ružinovské echo - užitočné novinky z Ružinova

Pýtali sme sa miestneho úradu v Ružinove, či plánuje danú situáciu riešiť. Odkázal nás na bratislavský magistrát, s ktorým spoločne situáciu riešia. Bratislavský magistrát potvrdil, že pripravil známe základné pravidlá a odporúčania pre používanie zdieľanej mobility, ktorá zahŕňa nielen kolobežky, ale i bicykle. Zverejnil ich na svojej webovej stránke pred niekoľkými dňami, nájdete ich tu.

Kolobežky Bolt
Ľudia na chodníkoch zakopávajú o zelené kolobežky.Foto: K.K.

Ďalším dôvodom, pre ktorý sú kolobežky kritizované, je ostré svetlo. „Osvetlenie kolobežiek smeruje hore a teda naprotidiúcim vodičom a chodcom do očí,“ povedal na margo kolobežiek druhý diskutujúci pod príspevkom na Facebooku. Ľuďom vadí taktiež drzý štýl jazdenia niektorých používateľov kolobežiek. Akú skúsenosť máte s novými kolobežkami vy?

K téme

Témy

Najčítanejšie za týždeň

Neprehliadnite

Bezplatné novinky z Bratislavy raz týždenne:
podmienkami používania a potvrdzujem, že som sa oboznámil s ochranou osobných údajov

Máte tip na článok? Napíšte nám TU

Diskusia

Odporúčame

Copyright © BratislavaDen.sk Všetky práva vyhradené. BratislavaDen.sk si vyhradzuje právo udeľovať súhlas na rozmnožovanie, šírenie a na verejný prenos tohto článku, jeho častí a zverejnených fotografií.

X