Používate zastaralý prehliadač, stránka sa nemusí zobraziť správne, môže sa zobrazovať pomaly, alebo môžu nastať iné problémy pri prehliadaní stránky. Odporúčame Vám stiahnuť si nový prehliadač tu.
Atrium univerzita komenskeho kultura universaal.jpg
1
Otvoriť Foto TU
Otvoriť galériu
Zdroj: universaal.sk
8. apríla 2019 Zaujímavosti od BratislavaDen.skSITA Diskusia()

Nové kultúrne centrum vznikne v priestoroch bratislavskej Filozofickej fakulty

Centrum s názvom Universaal bude sídliť v malom átriu hlavnej budovy Filozofickej fakulty Univerzity Komenského (FiF UK), ktorá je národnou kultúrnou pamiatkou.

Za myšlienkou vytvorenia centra je občianske združenie Univerzál, ktoré v spolupráci s FiF UK pripravuje rekonštrukciu objektu. Plánujú v ňom zriadiť intelektuálnu dielňu, všestranný kultúrny priestor, v ktorom sa budú slobodne stretávať a diskutovať študenti, profesori i široká verejnosť.

Vznikne v ňom scéna pre študentské divadlá, rôzne kultúrne produkcie a bude tiež platformou pre silnejší hlas akademickej komunity vo verejnej diskusii. Náklady na rekonštrukcia budú približne 200-tisíc eur.

Kedysi stajňa pre kone – čoskoro intelektuálna dielňa

Objekt v priestoroch fakulty chátral asi 100 rokov. Pôvodne slúžil ako stajňa pre kone dôstojníkov, v súčasnosti sa využíva ako sklad. Cieľom občianskeho združenia je premeniť ho na slobodný priestor pre kultúru, umenie a vedu.

V roku 2021 si Filozofická fakulta Univerzity Komenského a s ňou celé Slovensko pripomenie 100. výročie svojho vzniku. Vznik centra Universaal bude tým najkrajším darom pre študentov, pre budúcnosť filozofickej akadémie v našom hlavnom meste,“ uviedol Fedor Blaščák, správca občianskeho združenia Univerzál. Združenie Univerzál založila skupina absolventov, študentov a pedagógov fakulty.

Stavbu postavili v rokoch 1911 – 1913 podľa plánov viedenského vojenského stavebného inžiniera Josefa Rittnera ako sídlo veliteľstva 5. rakúsko-uhorského cisárskeho armádneho zboru. V roku 1958 budova prešla do vlastníctva Univerzity Komenského a stala sa trvalým sídlom Filozofickej fakulty.

K téme

Témy

Najčítanejšie za týždeň

Neprehliadnite

Bezplatné novinky z Bratislavy raz týždenne:
podmienkami používania a potvrdzujem, že som sa oboznámil s ochranou osobných údajov

Máte tip na článok? Napíšte nám TU

Diskusia

Odporúčame

Copyright © BratislavaDen.sk Všetky práva vyhradené. BratislavaDen.sk si vyhradzuje právo udeľovať súhlas na rozmnožovanie, šírenie a na verejný prenos tohto článku, jeho častí a zverejnených fotografií.

X