Používate zastaralý prehliadač, stránka sa nemusí zobraziť správne, môže sa zobrazovať pomaly, alebo môžu nastať iné problémy pri prehliadaní stránky. Odporúčame Vám stiahnuť si nový prehliadač tu.
rudolf-kusy-starosta-nove-mesto-bratislava-sita.jpg
1
Otvoriť Foto TU
Otvoriť galériu
Foto: archívne, SITA/Peter Maďar
29. januára 2019 Správy BratislavaOznamy a dôležité informácie od BratislavaDen.skTS BratislavaDen.sk Diskusia()

Nové Mesto Bratislava ukončilo rok 2018 s prebytkom viac ako milión eur

Bratislavské Nové Mesto pokračuje v zodpovednom hospodárení. Rok 2018 ukončilo s prebytkom bežného rozpočtu viac ako milión eur.

Máme za sebou náročný rok, čelili sme výzve znižovať výdavky bez toho, aby sme siahli na služby, ktoré úrad poskytuje,“ hovorí starosta Nového Mesta Rudolf Kusý. Aj vďaka tomu zostala v posledný deň roka 2018 na bežnom účte suma 1,1 milióna eur. Tieto finančné prostriedky sa používajú na bežné výdavky – či už škôl, organizácií zriadených mestskou časťou alebo úradu.

Príjmy bežného účtu tvoria najmä dane z príjmov fyzických osôb a daň z nehnuteľností, ako aj príjmy z prenájmu majetku mestskej časti, daňové príjmy z miestnych daní, správnych poplatkov a podobne.

Začiatkom minulého roka viaceré mestské časti vrátane Nového Mesta postihol výpadok príjmov na daniach. Ten spôsobil, že meškali peniaze, ktoré mali ísť napríklad školám. Vedúca oddelenia hospodárskeho a finančného Jana Ondrová v tejto súvislosti zdôraznila, že úrad s cieľom šetriť v priebehu minulého roka urobil viaceré opatrenia, napríklad znížil počet pracovníkov.

Pomohli aj prostriedky z externých zdrojov

Mestská časť sa zároveň úspešne uchádzala o rôzne granty a iné prostriedky z externých zdrojov. „Aj vďaka spomínaným opatreniam sme školám a škôlkam vlani do posledného centu vyplatili peniaze, ktoré mali schválené v rozpočte. Učitelia materských škôl navyše dostali odmeny,“ vraví starosta Rudolf Kusý.

Keďže aj tento rok sa očakáva, že daňové príjmy z dane z nehnuteľností dorazia na účet mestskej časti najskôr v apríli, ušetrený milión chce Nové Mesto využiť na zabezpečenie finančného krytia výdavkov v prvých mesiacoch roka, aby zabezpečilo bezproblémový chod škôl a škôlok a ostatných organizácií mestskej časti.

Samozrejme, prebytok hospodárenia za rok 2018 mestská časť po schválení záverečného účtu prevedie do rezervného fondu. Tieto peniaze potom môžeme použiť na investičné akcie, akými sú rekonštrukcie škôl, budovanie ihrísk a podobne,“ hovorí starosta Rudolf Kusý.

K téme

Témy

Najčítanejšie za týždeň

Neprehliadnite

Bezplatné novinky z Bratislavy raz týždenne:
podmienkami používania a potvrdzujem, že som sa oboznámil s ochranou osobných údajov

Máte tip na článok? Napíšte nám TU

Diskusia

Odporúčame

Copyright © BratislavaDen.sk Všetky práva vyhradené. BratislavaDen.sk si vyhradzuje právo udeľovať súhlas na rozmnožovanie, šírenie a na verejný prenos tohto článku, jeho častí a zverejnených fotografií.

X